secovce.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Sečovce

Aktuálne spravodajstvo

Euro oproti doláru oslabilo, dôvodom je pokles gréckej burzy

Spoločná európska mena klesla voči doláru nadol, ceny ropy zatlačil dolár na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov.LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) - Spoločná európska mena v pondelok oproti doláru oslabila. Dôvodom bol prudký pokles gréckej burzy, na ktorej sa v pondelok po päťtýždňovej prestávke obnovilo obchodovanie. Euro oslabilo až na úroveň 1,0953 USD/EUR z úrovne 1,0990 USD/EUR, na ktorej sa nachádzalo v úvode londýnskeho obchodovania. Väčšina investorov sa pritom už predtým pripravila na veľké straty gréckeho akciového trhu. Oslabovanie spoločnej meny však brzdila správa o tom, že súkromná aktivita priemyselného sektora eurozóny v júli rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Znižovanie cien ropy zatlačilo kanadský dolár oproti jeho americkému menovcovi na najnižšiu úroveň za viac ako desaťročie. Americký dolár voči kanadskému stúpol na 1,31725 CAD/USD, čiže najvyššie od septembra 2004. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, oproti predošlému obchodovaciemu dňu mierne posilnil, a to na 97,473 bodu.

logo Euro oproti doláru oslabilo, dôvodom je pokles gréckej burzy

Rusko zlúčilo niekoľko zložiek armády, chce zlepšiť obranu

Novú armádnu zložku tvoria doterajšie vojenské letectvo, sily protivzdušnej a protiraketovej obrany a takzvané kozmické vojská. MOSKVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Rusko zlúčilo niekoľko zložiek svojej armády v záujme zlepšenia koordinácie a efektívnosti do vzdušno-kozmických síl. O reorganizácii v pondelok informovala agentúra AP s poukázaním na vyhlásenie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, podľa ktorého je "optimálnym spôsobom, ako vylepšiť systém vzdušno-kozmickej obrany štátu". Odporúčame: Video: V Rusku havaroval vojenský vrtuľník, zahynul pilot Hollande poprel dohodu, Rusi nedostanú odškodné za Mistraly Novú armádnu zložku tvoria doterajšie vojenské letectvo, sily protivzdušnej a protiraketovej obrany a takzvané kozmické vojská. Podľa Šojgu je zlúčenie odpoveďou na rastúcu dôležitosť vzdušných a kozmických prvkov v modernom vojenstve. Vrchným veliteľom novovytvorených síl sa stal doterajší šéf armádneho letectva generálplukovník Viktor Bondarev. Ruský prezident Vladimir Putin už dávnejšie predstavil ambiciózny program modernizácie armády, ktorý Moskva realizuje v období napätých vzťahov so Západom pre konflikt na Ukrajine. Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

logo Rusko zlúčilo niekoľko zložiek armády, chce zlepšiť obranu

Taliansky spevák Gigi D'Alessio vystúpi v Bratislave

Štyridsaťosemročný Neapolčan zavíta do hlavného mesta Slovenska v rámci jesenného turné s názvom Malaterra. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Taliansky spevák Gigi D'Alessio vystúpi 8. novembra v bratislavskom Istropolise. Do hlavného mesta Slovenska zavíta v rámci jesenného turné s názvom Malaterra, s ktorým sa predstaví aj v Londýne, Zürichu, Frankfurte, Mníchove, Paríži či Bruseli. Vstupenky na bratislavský koncert sú v predaji v sieti Ticketportal. K dispozícii sú lístky za 40, 45 a 50 eur. Gigi D'Alessio pochádza z Neapola a spieva v tradičnom neapolskom dialekte. Návštevníci a návštevníčky koncertov si budú môcť pozrieť aj dokument Malaterra (2015), v ktorom 48-ročný interpret prezentuje zaujímavosti talianskeho regiónu Kampánia. Spevák pôsobí na hudobnej scéne už viac ako 20 rokov. Doteraz sa mu podarilo predať viac ako 20 miliónov kópií nahrávok. Informácie agentúre SITA poskytla spoločnosť XL group.

logo Taliansky spevák Gigi D'Alessio vystúpi v Bratislave

Pracovníci vykoľajili v Dubnici vozeň vlaku, boli opití

Dubničanov čakala dychová skúška. Rušňovodič mal 2,27 promile a posunovač 1,94 promile. BRATISLAVA/DUBNICA NAD VÁHOM 3. augusta (WEBNOVINY) - Obaja poriadne opití, 57-ročný rušňovodič Pavol a rovnako starý posunovač Miloš, vykoľajili vozeň nákladného vlaku na 6. vlečkovej koľaji v Dubnici nad Váhom. Ani jeden z nich nerešpektoval signál STOJ a pri posune vykoľajili tretí vozeň z vlakovej súpravy a poškodili výkoľajku, uviedla trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová. Dubničanov čakala dychová skúška. Rušňovodič mal 2,27 promile a posunovač 1,94 promile. Miloš triezvel v cele, Pavol skončil na psychiatrickom oddelení, lekár totiž vzhľadom k značnému stavu opitosti neodporučil jeho umiestnenie do cely. Škody, ktoré napáchali, zatiaľ nie sú vyčíslené. Obaja čelia obvineniam z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

logo Pracovníci vykoľajili v Dubnici vozeň vlaku, boli opití

Predaj abonentiek SND prevýšil očakávania

BRATISLAVA 3. augusta (WBN/PR) - Tento rok zaznamenalo SND opäť rekordný záujem o kúpu Abonentných balíčkov. Počet fanúšikov SND, ktorí budú pravidelne navštevovať činoherné, operné a baletné predstavenia sa opäť zvýšil o niekoľko desiatok a tržba z predaja Abonentiek na divadelnú sezónu 2015/2016 vzrástla o takmer desať tisíc EUR. O ktoré z Abonentných balíčkov bol najväčší záujem? Novinky činohry si v nasledujúcej sezóne nenechá ujsť najvyšší počet záujemcov: 371 divákov bude patriť medzi prvých, ktorí si bez čakania v rade pozrú nové činoherné tituly. V prvej trojici sa tak ako minulý rok umiestnila ponuka Komediálneho balíčka (89) a Premiéry opery a baletu (74). Verdi a jeho nádherná hudba stále láka, preto aj abonentný balíček s jeho dielami nasleduje tesne za prvou trojicou spolu s Rozprávkovými tajomstvami. Je príjemné konštatovať, že rodičia so svojimi ratolesťami si čoraz častejšie nájdu cestu do SND. Záujem zaznamenalo aj zaradenie "abonentnej novinky" - balíčka "Trochu inak" s moderátorkou Adelou Banášovou. Celková tržba za predaj Abonentiek 2015/2016 je 78 740.- EUR, čo je o takmer 10 000.- EUR viac ako minulý rok, kedy tržba predstavovala 69 400.- EUR. K bonusom pri kúpe abonentky patrila aj obsažná Ročenka 2015/2016 s podrobnými informáciami o premiérach a tvorivých tímoch ako aj o repertoári všetkých troch umeleckých súboroch SND.

logo Predaj abonentiek SND prevýšil očakávania

Muži kšeftovali so samopalmi, skončili v rukách polície

Oboch mužov vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúru obvinil z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Pri predaji samopalov, tzv. Škorpiónov, zadržali policajti na východe Slovenska Milana B., následne v rukách polície skončil aj Marián K., ktorý expanzné zbrane prerábal na plnohodnotné. Oboch mužov vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúru (NaKA) obvinil z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Ako agentúru SITA informoval Martin Wäldl, Milan B. prechovával v Michalovciach a okolí samopaly vzor 61 Škorpión, predával ich po 700 eur. Policajti ho chytili, keď chcel predať päť kusov. Následne zadržali aj Mariána K. Ten na zbraniach, ktoré Milan B. zohnal, robil nedovolené úpravy. Pri prehliadkach policajti zaistili Škorpióny, pištoľ, prerobenú pušku, tlmiče a vyše tisíc nábojov. Obom obvineným v prípade dokázania viny hrozí trest od troch do osem rokov.

logo Muži kšeftovali so samopalmi, skončili v rukách polície

Nekupujte výživový doplnok ani sadu na grilovanie

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred trojdielnou súpravou nástrojov na grilovanie a pred nevyhovujúcim výživovým doplnkom.BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) varuje spotrebiteľov pred nevyhovujúcimi nástrojmi na grilovanie pôvodom z Číny. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická, na výrobok ich upozornili prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF) s tým, že z nástrojov sa uvoľňuje nikel. Odporúčame: Pozor na tieto výrobky, nepoužívajte ich Názov trojdielnej súpravy nástrojov je Best Choice, výrobcom je House Helper Intl. Trade Co, LtD z Číny a vývozcom Best Choice CO z Hong Kongu. ÚVZ vyzýva verejnosť, aby tento výrobok nekupovali a už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja. ÚVZ varuje spotrebiteľov aj pred nevyhovujúcim výživovým doplnkom. Výrobok MMS Miracle Mineral Solution – Zázračný minerálny roztok, predávaný prostredníctvom internetu obsahuje chloritan sodný, čo je nepovolená chemická látka. Americká agentúra FDA (Food and Drud Administration) zároveň podľa Skalickej vydala varovanie pred vážnym poškodením zdravia spôsobeným pitím Miracle Mineral Solution (MMS). Podľa agentúry produkt, ak je používaný podľa návodu, môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia. V stanovisku sa ďalej uvádza, že FDA dostala niekoľko podnetov od spotrebiteľov o poškodení zdravia v dôsledku použitia tohto výrobku, vrátane nevoľnosti, vracania a dehydratácie. ÚVZ preto vyzýva občanov, aby nepoužívali produkt, ak ho už kúpili a ani si ho nekupovali.

logo Nekupujte výživový doplnok ani sadu na grilovanie

Zdravotníci sa nevzdávajú, svoje mzdy chcú riešiť s Ficom

Šesť stavovských organizácií v zdravotníctve neuspelo so svojimi pripomienkami k odmeňovaniu ani na rozporovom konaní k návrhu novely zákona. Zvažujú, že sa obrátia priamo na premiéra.BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Pohľad šiestich komôr a odborových organizácií pôsobiacich v zdravotníctve na to, ako by malo vyzerať odmeňovanie zdravotníkov, sa u kompetentných doposiaľ nestretol s pochopením. So svojimi požiadavkami neuspeli na ministerstve zdravotníctva (MZ) ani počas rozporového konania k novele zákona, ktorá má platy zdravotníkov riešiť. Po tom, čo sa im na rokovaniach s rezortom nepodarilo nič dosiahnuť, sa podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej možno obrátia na premiéra Roberta Fica. Spoločný postup nemá založiť revolúciu Na ďalšom postupe sa však musia dohodnúť s komorou medicínsko-technických pracovníkov, záchranárov, fyzioterapeutov, sesterskými odbormi a odborovým zväzom zdravotníctva, keďže deklarovali spoločný postup. Požadujú, aby sa zákon uplatňoval na všetkých zdravotníkov, nielen na tých, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Namietajú aj výšku mzdových koeficientov a to, že pri odmeňovaní sa nezohľadňuje dĺžka praxe. "Spoločný postup nemá založiť revolúciu ale ukázať, že alibizmus vládnuci na MZ už zdravotníci nebudú mlčky znášať, ale otvorene naň poukážu. Predstavitelia komôr sa zrejme zhodnú v tom, že na MZ sa vytratila úcta a rešpekt k zdravotníkom. Systém rokovania "takto sme to povedali a takto to bude”, naznačuje že ministerstvo zdravotníctva nepovažuje ani komory a ani zdravotníkov za svojich partnerov," konštatuje prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová. Zástupcovia zdravotníkov svoje výhrady voči návrhu ministerstva prezentujú už dlhé mesiace, nevylučujú ani nátlakové aktivity. Pripomínajú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák sa k návrhu odmeňovania s nimi nestretol ani raz, prítomný nebol ani na rozporovom konaní. Premiér by mal sám bojovať za zlepšenie podmienok "Minister, ktorý vie, že s fungovaním zdravotníctva je nespokojných viac než 43 percent občanov Slovenska a takmer 60 tisíc zdravotníkov, nerobí nič preto, aby im zlepšil situáciu, čo je nemysliteľné. Pritom on sám by mal byť tým, ktorý sa zasadzuje o zlepšenie systému a bojuje za to, aby sa okrem iného našli peniaze aj na zvýšenie platov," konštatovala Lazorová. Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Marián Hudák a prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Janka Strápková navyše pracovné rokovanie charakterizovali ako myšlienkovú obmedzenosť, neochotu počúvať a pochopiť argumenty zo strany zástupcov ministerstva, hovoria až o arogantnom správaní. Lazorová verí, že napriek tomu, že neuspeli na rozporovom konaní, sa ešte veci môžu zmeniť, preto budú očakávať, ako dopadne rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady. Otázne je podľa nej len to ,či je tu vôľa alebo nie. Ministerstvo zdravotníctva upravuje odmeňovanie 23 skupín zdravotníkov v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

logo Zdravotníci sa nevzdávajú, svoje mzdy chcú riešiť s Ficom

Pilota z vrtuľníka pochovali s poctami, udelili mu medailu

Posledná rozlúčka s kapitánom Richardom Sépim sa uskutočnila so všetkými vojenskými poctami a na jeho počesť zaznela štátna hymna. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Posledná rozlúčka s pilotom Richardom Sépim, ktorý minulý týždeň tragicky zahynul pri páde vrtuľníka Mi-17, bola v pondelok v priestoroch Vrtuľníkového krídla Jána Ambruša v Prešove. VIAC O HAVÁRII VOJENSKÉHO VRTUĽNÍKA PRI GERALTOVE Rozlúčka s kapitánom Richardom Sépim, ktorý slúžil v armáde takmer 22 rokov a bol aj na misii v Kosove, sa uskutočnila so všetkými vojenskými poctami, informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. Zosnulý 40-ročný pilot bol ženatý, pochádzal z Košíc, býval v Prešove. Ostala po ňom manželka Mirka a šesťročný syn Riško. Pochovajú ho v Ľuboticiach v okrese Prešov. Slovensko stratilo jedného z najskúsenejších pilotov Pohrebný obrad celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek. Počas smútočného obradu bola rakva zahalená štátnou vlajkou Slovenskej republiky. Na počesť zosnulého kapitána Sépiho zaznela štátna hymna. Obrazom: Havária vojenského vrtuľníka pri Geraltove Vlajku Slovenskej republiky odovzdal manželke zosnulého pilota náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim. Za zodpovedné plnenie úloh počas služby udelil náčelník GŠ OS SR pilotovi Richardovi Sépimu in memoriam zlatú vojenskú medailu Za vernosť Ozbrojeným silám Slovenskej republiky I. stupňa. "Richard Sépi bol príkladom nesmiernej pracovitosti a profesionálneho prístupu. Jeho náhlym odchodom ozbrojené sily stratili jedného zo schopných a svedomitých profesionálnych vojakov – jedného z najskúsenejších pilotov," povedal náčelník GŠ OS SR Milan Maxim. Pohrebu sa zúčastnil aj minister obrany Podľa veliteľa Vzdušných síl OS SR Miroslava Korbu, ktorý zosnulého pilota osobne poznal a lietal s ním, bol Sépi veľmi poctivý, skromný, veľmi seriózny, skvelý pilot a najmä človek. Na rozlúčke sa zúčastnil aj minister obrany Martin Glváč. Vojenský vrtuľník Mi-17 z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša havaroval v utorok krátko po 14:00 v lokalite Hradisko pri obci Geraltov v okrese Prešov. Na palube okrem R. Sépiho bol aj pilot Peter Pavlinský, ktorý je hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Palubný technik Tibor Šoltés je v starostlivosti lekárov prešovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana. Oboch už operovali, rodiny si neželajú poskytovanie informácií o ich zdravotnom stave. Šoltésa už preložili z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny na oddelenie úrazovej chirurgie a komunikuje s okolím. Odporúčame: Rozlúčka s pilotom z Mi-17 bude vo Vrtuľníkovom krídle Vojaci vrtuľníka Mi-17 boli skúsení, vykonávali ťažký výcvik Obrazom: Havária vojenského vrtuľníka pri Geraltove Rezort vnútra ponechá modernizované Mi-17 v prevádzke Vyšetrovanie môže trvať mesiace Z vrtuľníka ostal iba vrak, požiar ho značne zničil. Našla sa čierna skrinka aj zariadenie, ktoré zaznamenáva komunikáciu posádky s letiskom. Podstatné informácie do vyšetrovania môžu vniesť letci, ktorí prežili. Vyšetrovanie môže trvať aj niekoľko mesiacov. Zaoberá sa ním komisia náčelníka Generálneho štábu OS SR na čele s druhým zástupcom náčelníka generálneho štábu Pavlom Mackom. Mimoriadnu udalosť vyšetruje aj Úrad vojenského letectva MO SR. Až do odvolania boli pozastavené ďalšie lety na vrtuľníkoch Mi-17, mimo leteckej pátracej a záchrannej služby. Bližšie informácie k vyšetrovaniu rezort obrany až do jeho skončenia nebude poskytovať.

logo Pilota z vrtuľníka pochovali s poctami, udelili mu medailu

Veľká legenda NHL už trénuje v Slovane, financovanie nerieši

Pre päťdesiatnika s obrovskými brankárskymi skúsenosťami je pôsobenie v Slovane už druhou zastávkou v KHL. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Mal šancu pracovať ako hlavný tréner v Taliansku, namiesto toho zvolil slávny Tom Barrasso návrat do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) a v pondelok sa už podieľal na predpoludňajšom tréningu Slovana Bratislava pred novou sezónou. Už ako 18-ročný sa stal v zámorskej NHL najlepším brankárom v súťaži a za sezónu 1983/84 v drese Buffala získal Vezinovu trofej. Obrazom: Tom Barrasso trénuje brankárov v Slovane Neskôr sa stal hráčom Pittsburghu a v úvode 90. rokov sa podieľal na zisku Stanleyho pohára pre Penguins v dvoch sezónach po sebe, všetko po boku megahviezd ako Mario Lemieux, Jaromír Jágr či Paul Coffey. Pôsobenie v Slovane berie Barrasso ako ďalšiu profesionálnu výzvu a životnú skúsenosť. Odporúčame: Ostrostrelec Zvolena nepochodil v Medveščaku, skúsi Slovan Slovan šokuje, ulovil jednu z najväčších hviezd NHL Teší sa na zaplnené tribúny "Mám veľkú radosť z toho, že tu môžem byť. Mám za sebou prvý tréning a pomaly spoznávam hráčov. Prvý kontakt zo strany Slovana bol približne pred týždňom a pol. V klube sú totiž dvaja brankári zo Severnej Ameriky a vedenie mužstva chcelo trénera gólmanov z daného prostredia. Som rád, že som späť v KHL. Mojou úlohou je Brusta s Garnettom pripravovať tak, aby podržali tím a dali mu šancu víťaziť. O klube zatiaľ nemám veľa informácií, ale trochu som čítal o slovenskom hokeji. Ľudia na Slovensku ho milujú, preto sa teším na domáce zápasy pred zaplnenými tribúnami vo výbornej atmosfére," povedal Tom Barrasso. Pre päťdesiatnika s obrovskými brankárskymi skúsenosťami je pôsobenie v Slovane už druhou zastávkou v KHL, v sezóne 2012/2013 totiž pracoval ako asistent Paula Mauricea v Metallurgu Magnitogorsk. "KHL je však druhá najlepšia liga na svete, sú tu skvelí hráči. Preto som sa rozhodol vrátiť do tejto súťaže. Už práca v Rusku bola pre mňa obrovskou výzvou. Nová krajina, mesto, kultúra aj hokejový štýl, vždy je to výzva a veľké skúsenosti. V Rusku som stretol mnoho skvelých ľudí. Aj teraz sa teším na nové pôsobisko, kde sa tiež môžem veľa naučiť," poznamenal rodák z Bostonu. O finančnej situácii počul V Bratislave zatiaľ Tom Barrasso pozná iba halu, hotel a reštauráciu. Čas spoznávať mesto nemal ani počas pôsobenia v Magnitogorsku, keď sa Metallurg predstavil v hlavnom meste SR. "Teraz budem mať šancu trochu preskúmať zákutia Bratislavy," priznal. Skúsený brankársky odborník sa situáciou v Slovane, keď mal klub v minulej sezóne finančné problémy, príliš nezaoberá. "Počul som o situácii z minulého ročníka, teraz by to však malo byť lepšie. Mňa zaujíma najmä to, že mám šancu pracovať s hráčmi v tomto klube," dodal Barrasso.

logo Veľká legenda NHL už trénuje v Slovane, financovanie nerieši

Dvesto Rómov z osady Zabijanec zaútočilo na policajtov

Rómovia z osady Zabijanec hádzali do policajtov tehly, kamene a sklenené fľaše. Pri útoku zranili siedmich policajtov. Počas zásahu polícia následne zadržala deväť ľudí, z toho traja sú mladiství.KOŠICE 3. augusta (WEBNOVINY) – Pri policajnom zákroku v rómskej osade Zabijanec v Rudňanoch v okrese Spišská Nová Ves utrpeli v nedeľu večer siedmi policajti rôzne zranenia. Zaútočili na nich miestni Rómovia. Policajti utrpeli rôzne zranenia s dĺžkou liečenia od štyroch do siedmich dní. Polícia zadržala deväť osôb, z toho troch mladistvých. Pri zákroku bolo zranených aj niekoľko Rómov, lekárske ošetrenie však odmietli, informoval na pondelňajšej tlačovej besede košický krajský riaditeľ polície Juraj Leško. Rómovia hádzali na policajtov kamene a sklenené fľaše V nedeľu pred 20:00 požiadal miestny Róm políciu o pomoc s tým, že jeho deti a tehotnú manželku napadla skupina podgurážených Rómov. Keď na miesto prišla policajná hliadka z Markušoviec, napadla ju väčšia rómska skupina. Do policajtov hádzali kamene, sklenené fľaše a útočili na nich palicami. Preto sa hliadka stiahla a privolala pomoc. Na miesto prišli dve motorizované jednotky. "V tom čase už bolo na mieste približne dvesto Rómov a znova útočili na policajtov, hádzali tehly, kamene, sklenené fľaše. Jeden policajt utrpel zranenie nohy a ostal ležať na zemi. Keď to videli Rómovia, útoky ešte zintenzívnili, preto policajti použili varovné výstrely do vzduchu a zraneného policajta zobrali z ohrozenej zóny a naložil do auta," povedal Leško. Zasahovalo 22 policajtov Policajti privolali do osady ďalšie posily - štyri policajné hliadky motorizovanej jednotky vystrojené v protiúderových kompletoch (korytnačky) a so štítmi a prilbami. Riaditeľ doložil, že Rómovia zaútočili aj na rýchlu lekársku pomoc, ktorá prišla odviezť tehotnú ženu. Poškodili sanitku, no zdravotníkom sa podarilo uniknúť. Rozvášnených Rómov sa policajtom podarilo spacifikovať až o polnoci. Ako informoval Leško, policajný vyšetrovateľ zo Spišskej Novej Vsi dokumentuje skutok ako podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa a trestného činu výtržníctva, nevylučuje rozšírenie vyšetrovania na ďalšie osoby a v súvislosti s útokom na záchranárov aj na ďalšie trestné činy. Na zásahu, ktorý trval od 20:10 do 24:00 sa celkovo zúčastnilo 22 policajtov. Ako uviedol Líška, od začiatku roka len v Košickom kraji evidujú 25 útokov na policajtov. V obci Rudňany žije vyše 4000 ľudí, z toho vyše 2 500 Rómov. Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

logo Dvesto Rómov z osady Zabijanec zaútočilo na policajtov

Česká vláda zatvára brány, dovolenkovať budú aj automobilky

Českí vládni predstavitelia si po polročnej práci dopriali dovolenku, ktorá potrvá do 20. augusta. Zamestnanci dvoch stredočeských automobiliek sa budú musieť uspokojiť aj s dvomi týždňami.PRAHA 3. augusta (WEBNOVINY) - Česká vláda má od pondelka 3. augusta dovolenku, do Strakovej akadémie sa vráti až 20. augusta, informoval v pondelok Český rozhlas. Uviedol, že premiér Bohuslav Sobotka ju bude tráviť doma alebo v susedných krajinách a bude na mobile a "v dojazdovej vzdialenosti". Babiš bude počas dovolenky "on-line" Prvý podpredseda vlády Andrej Babiš (ANO) vyhlásil, že je "stále on-line" a podpredseda vlády Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL je podľa vlastného vyjadrenia pripravený sa podľa potreby z dovolenky kedykoľvek vrátiť. Odporúčame: Česko zaútočí na internetovú kriminalitu špeciálnym tímom V nadchádzajúcich dvoch týždňoch majú celozávodné dovolenky aj v oboch stredočeských automobilkách. Dovolenka v Škode Auto v Mladej Boleslavi takmer vyľudnila mesto a dovolenkujú aj zamestnanci automobilky TPCA v Kolíne. Pre odstávku automobiliek upravili MHD Dvojtýždňová odstávka prevádzky sa odrazila na úprave cestovných poriadkov mestskej hromadnej dopravy, ale napríklad aj na nižšom počte dopravných priestupkov a nehôd, ktoré rieši polícia, uviedol Český rozhlas. Podľa predpovedí ich čaká tropický týždeň, v ktorom zrejme padnú teplotné rekordy. Meteorologička Dagmar Honsová zo spoločnosti Meteopress povedala, že hlavné mesto Praha zažilo v júli už 14 tropických dní a v prvý augustový týždeň teploty vystúpili nad 35 stupňov naposledy v roku 1992, informoval spravodajský server Novinky.cz.

logo Česká vláda zatvára brány, dovolenkovať budú aj automobilky

Nálada v gréckej ekonomike klesla, je na trojročnom minime

Podľa indexu nadácie pre ekonomický a priemyselný výskum IOBE v júli nálada v gréckej ekonomike klesla na 81,3 bodu, najnižšiu úroveň od októbra 2012.ATÉNY 3. augusta (WEBNOVINY) - Nálada v gréckej ekonomike v júli klesla na takmer trojročné minimum. Spôsobili to bankové obmedzenia a politická neistota v krajine. Uviedla to v pondelok v mesačnej správe grécka nadácia pre ekonomický a priemyselný výskum IOBE. VŠETKO O SITUÁCII V GRÉCKU Index, ktorý meria očakávania v priemysle, službách, maloobchode a v stavebníctve spolu so spotrebiteľskou dôverou, klesol v siedmom mesiaci na 81,3 bodu oproti júnovej 90,7 bodu. Je to najnižšia úroveň od októbra 2012, uvádza sa v správe. Pokles je výsledkom nepriaznivého hospodárskeho vývoja v Grécku spôsobeného referendom o požiadavkách veriteľov, rozsiahlej politickej neistoty a kapitálových kontrol, ktoré krajina zaviedla, aby odvrátila kolaps bánk. Odporúčame: Šéf štatistického úradu Grécka odstúpil, mal obnoviť dôveru Grécko otvorilo aténsku burzu, očakávajú sa výrazné straty Gréci rokujú o záchrane, zrejme budú žiadať 24 miliárd eur Tsipras potvrdil slová Varoufakisa, Atény chystali obranu Navyše aktivita spracovateľského sektora, ktorú meria agentúra Markit prostredníctvom indexu nákupných manažérov (PMI), v júli klesla na najnižšiu úroveň v histórii 16-ročného merania. Dôvodom je pokles objednávok a vážne problémy v dodávkach, spôsobené trojtýždňovým zavretím bánk. PMI spracovateľského sektora, ktorý tvorí takmer 10 percent ekonomiky, klesol v júli na 30,2 bodu a ostal hlboko pod úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od jeho poklesu. "Aj keď spracovateľský priemysel tvorí len malú časť celkovej gréckej produkcie, rozsah poklesu vysiela znepokojujúce signály o zdraví ekonomiky ako celku," povedal ekonóm agentúry Markit Phil Smith.

logo Nálada v gréckej ekonomike klesla, je na trojročnom minime

Česko zaútočí na internetovú kriminalitu špeciálnym tímom

Česká republika v poslednom období zaznamenáva zvýšený výskyt internetovej kriminality. Z toho dôvodu zriadili špeciálny policajný tím, ktorý bude od októbra prípady tohto typu riešiť.PRAHA 3. augusta (WEBNOVINY) - O 40 percent menej nehnuteľností vykradli v Česku zlodeji za prvých šesť mesiacov tohto roka v porovnaní s vlaňajškom. Podľa spravodajskej stanice Českej televízie ČT24 to polícia pripisuje celkovému poklesu kriminality alebo lepšiemu zabezpečeniu nehnuteľností. Pribúda však internetovej kriminality, predovšetkým pri predaji a internetovom bankovníctve. Od októbra bude počítačovú kriminalitu v Česku riešiť osobitný policajný tím, uviedla ČT24.

logo Česko zaútočí na internetovú kriminalitu špeciálnym tímom

Systém finančnej správy zlyhal, ale funguje, tvrdí Kažimír

Minister financií zareagoval na situáciu na finančnej správe, ktorá exportovala pre zdravotné poisťovne a Sociálnu poisťovňu chybné dáta rovnako ako šéf úradu. Chyba sa stala, ale systém je plne funkčný.BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Chyba sa stala, o nefunkčnosti systému však nemôže byť ani reči. Uviedol to minister financií Peter Kažimír v reakcii na situáciu na finančnej správe, ktorá exportovala pre zdravotné poisťovne a Sociálnu poisťovňu chybné dáta, na základe ktorých vyhotovovali ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, resp. výpočty výšky sociálnych odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby. Nedostatky by mali byť odstránené Ako uviedol Kažimír vo vyhlásení, celú situáciu od začiatku pozorne sleduje a ešte minulý týždeň požiadal prezidenta finančnej správy o komplexnú informáciu o riešení vzniknutej situácie. Správa by mala byť následne odprezentovaná poslancom parlamentu na prvom riadnom rokovaní finančného výboru. Odporúčama: Kažimír sa dohodol s podnikateľmi na zmenách v zákone o DPH Zvýšenie ratingu je odmenou za splnené úlohy, tvrdí Kažimír Minister pritom zopakoval piatkové slová šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podľa ktorého je informačný systém finančnej správy plne funkčný. Nedostatky, ktoré avizovala Sociálna poisťovňa, boli podľa Kažimíra už odstránené a rovnako by mali byť odstránené už aj nezrovnalosti v údajoch pre zdravotné poisťovne. Kažimíra mrzí diskomfort živnostníkov "Nikto - a ja už vôbec nie - nemá záujem nič zatajovať, ani skrývať. Preto som vedeniu finančnej správy nariadil pripraviť detailnú správu o tejto situácii, ktorá bude k dispozícii nielen poslancom národnej rady, ale aj verejnosti," konštatoval Kažimír s tým, že ho "úprimne mrzí", ak nastal pre živnostníkov akýkoľvek diskomfort. "Treba si vedieť priznať chybu a tá sa naozaj stala, ale v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o nefunkčnosti systému, alebo systémovom zlyhaní, ako tomu bolo na začiatku roku 2012 v prípade neslávne známeho KONS-u," vyhlásil minister financií Peter Kažimír. Podľa KDH priznal pochybenie aj šéf finančnej správy Podľa predstaviteľov hnutia KDH priznal pochybenie aj samotný šéf finančnej správy František Imrecze. Povedal to po pondelňajšej návšteve finančnej správy podpredseda KDH Miloš Moravčík. "Podľa našich zistení neprišlo len k individuálnemu zlyhaniu, ale stala sa vážna systémová chyba. Zanedbali totiž kontrolu údajov, ktoré poslali Sociálnej poisťovni a tiež tých, ktoré dostali zdravotné poisťovne," tvrdí. Daniari, ak predpokladali problémy kvôli nasadeniu nového systému, mali podľa Moravčíka zabezpečiť dôslednú kontrolu a informovať poisťovne, aby si údaje opätovne skontrolovali. Finančná správa však podľa neho nespravila ani jedno ani druhé, zasielané údaje poriadne neskontrolovala a poisťovne na riziko neupozornila. "Z toho je zrejmé, že išlo o vážne systémové zlyhanie. Chyba sa teda musela stať na vrchole riadenia. Nedbalo podcenili riziká, o ktorých vedeli," dodal Moravčík.

logo Systém finančnej správy zlyhal, ale funguje, tvrdí Kažimír

Bývalý Armstrongov spolujazdec dopoval, nedáva mu to zmysel

Toma Danielsona testovali s pozitívnym výsledkom na syntetický testosterón. PARÍŽ 3. augusta (WEBNOVINY) - Americký cyklista Tom Danielson neprešiel mimosúťažnou antidopingovou kontrolou. Bývalého spolujazdca Lancea Armstronga testovali s pozitívnym výsledkom na syntetický testosterón. Odporúčame: Video: Saganovho súpera z Tour na klasike zostrelila motorka Sagan má vo svetovom rebríčku 229 bodov, lídrom je Valverde Vzorka pochádzala z 9. júla tohto roka. Pretekára tímu Cannondale Garmin o tom informovala Antidopingová agentúra USA (USADA). Danielson sa vzápätí odhlásil z podujatia Okolo Utahu, ktoré je na programe od 3. do 9. augusta. "Nikdy by som si nič podobné nevzal a už vôbec nie po tom všetkom, čím som si v uplynulých rokoch prešiel. Nedáva mi to žiadny zmysel," reagoval 37-ročný Američan, ktorý sa v roku 2012 priznal k užívaniu krvného dopingu počas pôsobenia v tíme Discovery Channel a odpykal si polročný dištanc.

logo Bývalý Armstrongov spolujazdec dopoval, nedáva mu to zmysel

Obrazom: Mladý vodič neprežil čelnú zrážku s nákladiakom

Polícia vyšetruje okolnosti tragickej nehody, ktorá sa stala na ceste I/50 v smere od Trenčína na Bánovce nad Bebravou.BRATISLAVA/TRENČÍN . augusta (WEBNOVINY) - Tragická nehoda sa stala v nedeľu v noci na ceste I/50 v smere od Trenčína na Bánovce nad Bebravou. Obrazom: Tragická nehoda na ceste I/50 Čelná zrážka osobného auta s nákladiakom si vyžiadala život mladého vodiča, nákladné auto po nehode zhorelo. Ako agentúru SITA informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, 21-ročný Lukáš na Octavii prešiel v zákrute do protismeru a čelne sa zrazil s nákladným autom s návesom. Osobné auto skončilo po náraze mimo cesty a Scania sa prevrátila nabok a zhorela. Lukáš zomrel na mieste, ľahko zraneného 52-ročného vodiča nákladného auta previezla sanitka na ošetrenie do trenčianskej nemocnice. Alkohol mu nezistili, prípadný alkohol u mladého vodiča budú zisťovať pri pitve. Okolnosti nehody polícia vyšetruje.

logo Obrazom: Mladý vodič neprežil čelnú zrážku s nákladiakom

Na železnici budú výluky, niektoré vlaky nahradia autobusy

Hlavným ťahom Púchov – Žilina počas bežného pracovného dňa jazdí 75 vlakových spojov. Výluka sa dotkne 11 osobných vlakov, ktoré nahradia autobusmi. Ostatné diaľkové vlaky a InterCity vlaky ako aj väčšina regionálnych vlakov môžu pre výluku meškať do 10 minút.BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Na železničných trasách Púchov - Žilina a Púchov - Horní Lideč (ČR) budú počas najbližších pracovných dní výluky. Dôvodom sú rekonštrukčné a stavebné práce v stanici Bytča, Púchov a na traťovom úseku Bytča – Žilina, ktoré majú dokončiť v pondelok 10. augusta. Informoval o tom odbor komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Na trase zo Žiliny do Púchova zasiahne výluka dva osobné vlaky a v opačnom smere z Púchova do Žiliny tiež dva osobné vlaky, ktoré na celej trase nahradia autobusmi. Súčasne sa výluka dotkne siedmich osobných vlakov na vedľajšej trati Púchov - Lúky pod Makytou - Horní Lideč (ČR) a späť. Vlaky v časti trasy rovnako nahradia autobusmi. Hlavným ťahom Púchov – Žilina počas bežného pracovného dňa jazdí 75 vlakových spojov. Všetky diaľkové vlaky a InterCity vlaky ako aj väčšina regionálnych vlakov môžu pre výluku do cieľovej stanice meškať do 10 minút.

logo Na železnici budú výluky, niektoré vlaky nahradia autobusy

Ostrostrelec Zvolena nepochodil v Medveščaku, skúsi Slovan

Radovan Puliš dostane šancu v Slovane Bratislava. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Ostrostrelec extraligového Zvolena Radovan Puliš síce nepochodil na skúške v tíme Medveščak Záhreb, šancu prebojovať sa do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) však dostane v Slovane Bratislava. Skúšobný kontrakt Puliša ešte podlieha registrácii na Centrálnej hráčskej matrike (CIB) v Moskve. Odporúčame: Slovan šokuje, ulovil jednu z najväčších hviezd NHL Dvadsaťtriročný útočník v sezóne 2014/2015 za mužstvo spod Pustého hradu nastrieľal v základnej časti 30 gólov a v play-off pridal ďalšie štyri. Puliš má za sebou zatiaľ najvydarenejší ročník v kariére, k spomenutej porcii presných zásahov pridal aj 27 asistencií. Rodák z Hliníka nad Hronom strávil celú doterajšiu seniorskú kariéru vo Zvolene, počas juniorských rokov hral aj kanadskú QMJHL za Acadie-Bathurst a Rouyn-Noranda. Svojimi výkonmi v ostatnom extraligovom ročníku upútal aj vtedajšieho reprezentačného trénera Vladimíra Vůjtka, zdravotné problémy mu však znemožnili nastúpiť v príprave na svetový šampionát v Prahe a Ostrave.

logo Ostrostrelec Zvolena nepochodil v Medveščaku, skúsi Slovan

Sulíkovci ponúkajú Ficovi riešenie, kam umiestniť utečencov

Obyvatelia Gabčíkova v nedeľu 2. augusta v miestnom referende odmietli utečencov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora.BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Riešením situácie s prijatím 500 utečencov z Rakúska je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ich umiestnenie do bývalých vojenských priestorov mimo zastavaných území obcí. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave Ľubomír Galko. Ako pokračoval, ide o priestory, kde bude možné žiadateľov o azyl strážiť, aby nedošlo k stretom s obyvateľmi. "Na všetkých miestach môžu byť vojaci, ktorí vedia žiadateľov o azyl ochrániť pred kýmkoľvek, ale aj naopak," poznamenal. Obyvatelia Gabčíkova, kam majú migranti v auguste prísť, totiž v nedeľu 2. augusta v miestnom referende zriadenie utečeneckého tábora odmietli. "Sme presvedčení, že vôľu občanov Gabčíkova je potrebné rešpektovať," poznamenal Galko. Odporúčame: Obyvatelia Gabčíkova utečencov nechcú, referendum je platné Nikto vás nepozval, odkázal migrantom český prezident Výsledok referenda je zlyhaním Ficovej vlády, hovorí Galko SaS navrhla hneď tri vojenské priestory, kam by všetkých 500 alebo aspoň prevažná časť utečencov z Rakúska mohla prísť. Ide o Vojenský výcvikový priestor Lešť, ktorý presahuje kapacitu 500 postelí a je vhodný na to, aby tam bolo možné ľudí umiestniť a postarať sa o nich. Druhou možnosťou je Vojenské zariadenie Tatranské Matliare, ktoré je oplotené, mimo obce, má kapacitu 300 postelí a je dlhodobo prázdne. "K určitým úpravám by prísť muselo," poznamenal Ľubomír Galko. Posledným miestom je Vojenské rekreačné zariadenie Smrekovica, ktoré je hlboko v lese a má kapacitu 99 postelí. Kapacitu v Tatranských Matliaroch i v Smrekovici je možné podľa jeho slov zväčšiť. "Smrekovica je pripravená prijať ľudí," doplnil. Obrazom: Referendum proti dočasnému pobytu utečencov v Gabčíkove Prípadné náklady sa budú presúvať len medzi orgánmi štátnej správy, a teda ministerstvom vnútra a obrany, poznamenal Galko. Určite však podľa neho existujú aj iné vojenské priestory, napríklad kasárne, ktoré sú mimo zastavaných zón a je jednoduché ich strážiť. "Tento náš návrh je príspevkom a pomocnou rukou vláde Roberta Fica k tomu, aby bolo bezpečnosť možné za súčasnej situácie zaistiť v čo najväčšom rozsahu a zároveň rešpektovať vôľu obyvateľov Gabčíkova," pokračoval. Vláda podľa jeho slov komunikáciu s Gabčíkovom nezvládla a úplne sa na ňu vykašlala. Ako povedal, "informovali len cez médiá úplne chaoticky, výsledkom je referendum a jeho výsledok je zlyhaním vlády Roberta Fica." Únia musí podľa Sulíka akceptovať viaceré riešenia Ignorovanie referenda v Gabčíkove považuje predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík za nehoráznosť. Európska únia musí podľa neho akceptovať viaceré riešenia, ktoré strana predstavila už dávnejšie. Ide o utesnenie južnej hranice, zriadenie exteritoriálneho tábora na území napríklad severnej Afriky financovaného z Európskej únie, kde budú sedieť sudcovia z krajín únie a budú posudzovať žiadosti o azyl. Tretím riešením je dôsledný boj proti pašerákom, štvrtým dôsledné presunutie všetkých ľudí, ktorí sú v EÚ ilegálne, práve do tohto exteritoriálneho tábora. "Afrika je priam nevyčerpateľný zdroj utečencov, pričom nie je riešením týchto ľudí rozdeľovať vo forme kvót, ale ani ignorovať vôľu ľudí," dodal na záver šéf strany. Ministerstvo vnútra trvá na svojom Ministerstvo vnútra výsledku referenda v obci Gabčíkovo rozumie ako prejavom obáv z migrantov, ktoré má celé Slovensko. "Práve preto vláda SR zviedla tvrdú diplomatickú vojnu a zabránila schváleniu povinných kvót, ktoré chcel členským krajinám EÚ nadiktovať Brusel. Budeme trvať na svojom postoji, že na Slovensko dobrovoľne, s pomocou charitatívnych organizácii, natrvalo prijme len 100 sýrskych kresťanov," uvádza sa vo vyhlásení rezortu vnútra. Ministerstvo pripomína, že migranti, ktorých majú umiestniť v Gabčíkove, tam strávia iba nevyhnutný čas, pričom vláda už pripravuje celý rad bezpečnostných opatrení, pri ktorých zohľadní aj výsledok ľudového hlasovania. "Nastavané a jasne komunikované budú ešte pred príchodom prvých migrantov. Vláda SR zároveň s veľkým znepokojením sleduje nezodpovedné postoje opozície, ktorá sa napriek predchádzajúcemu zjednoteniu celej domácej politickej scény proti povinným kvótam snaží zneužiť aktuálnu situáciu na vytĺkanie politického kapitálu," uvádza sa vo vyhlásení. Podľa ministerstva si však aj opozičné subjekty uvedomujú, že Slovensko je súčasťou Európskej únie, v rámci ktorej musí prejaviť určitú mieru solidarity. Obyvatelia Gabčíkova v referende odmietli utečencov Obyvatelia Gabčíkova v nedeľu 2. augusta v miestnom referende odmietli utečencov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora.Proti táboru v obci hlasovalo 96,67 percenta občanov, teda 2 501 z obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. K hlasovacím urnám prišlo 2 603 zo 4 452 oprávnených voličov. Volebné komisie rozdali 2 600 hlasovacích lístkov, 2 587 z nich bolo platných, 13 neplatných. Referendum sa v obci začalo o 7:00, volebné okrsky sa zatvorili o 19:00. Občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?" Na referendovú otázku odpovedalo "nie" 3,32 percenta voličov. Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

logo Sulíkovci ponúkajú Ficovi riešenie, kam umiestniť utečencov

Slovák zastrelený v Aucklande odišiel z Oravy za svojím snom

Novozélandská polícia zastrelila v nedeľu 2. augusta dvadsaťjedenročného Slováka Dávida Č. po tom, ako im hrozil použitím strelnej zbrane. Priatelia ho poznali ako plachého a slušného človeka.AUCKLAND 3. augusta (WEBNOVINY) - Dvadsaťjedenročný Slovák Dávid Č. - v nedeľu večer smrteľne postrelený políciou v centre novozélandského Aucklandu - bol kickboxer, ktorý odišiel z malého mesta na Slovensku za svojím americkým snom. Napísala to v pondelok novozélandská spravodajská stránka Stuff.co.nz. Tamojšia polícia potvrdila, že Dávid Č. pochádzal z Dolného Kubína, historickej metropoly Oravy, teda z kraja na severe Slovenska, už z minulosti známeho ako chudobná oblasť. Mesto má 19 775 obyvateľov, dodal informácie web Stuff.co.nz. Odporúčame: Novozélandskí policajti zastrelili mladého Slováka Dávida Priateľa Dávida poznali ako plachého mladíka Novozélanďan, ktorý spoznal Dávida, keď bol na výmennom pobyte v Kanade, povedal, že jeho smrť otriasla celou komunitou jeho priateľov i jeho priateľkou, žijúcou na Novom Zélande. Muž, ktorý si želal zostať v anonymite, dodal, že s Dávidom sa zoznámil prostredníctvom kickboxu. "Patril k najjemnejším, najslušnejším ľuďom, akých som kedy poznal. Bol naozaj plachý," uviedol muž. "Z toho, čo sa mi podarilo zistiť z niekoľkých rozhovorov s mnohými mojimi priateľmi v Kanade, ktorí sú v šoku, sa vzhľadom na situáciu zdá, že mal zrejme depresiu. Pre nás všetkých je nepredstaviteľné, že bol do niečoho takého zapletený. Chcem len povedať, že to bol úžasný človek," vysvetlil nemenovaný muž, ktorý zastreleného Slováka poznal dva a pol roka. "Jeho priateľka tu bola s ním a rozprával som sa s ňou. O niekoľko dní odvezie telo späť na Slovensko," dodal. V čase pred smrťou mal Dávid podľa tohto muža určité finančné ťažkosti a podstúpil aj operáciu kolena, takže sa nemohol venovať kickboxu - čo bol jeho zdroj financií. "Najčudnejšie na celej veci je, že Nový Zéland je malá krajina a polícia tu nepoužíva smrtiacu silu - ani keď treba," pokračoval muž. "Neviem si ho predstaviť so zbraňou. Viem si predstaviť, že sa k nim (policajtom) asi blížil, je to veľmi skúsený kickboxer - ale nevidím dôvod, prečo teda nepoužili nesmrtiacu silu," dodal. Pre kickboxera bol inšpiráciou jeho zosnulý otec Podľa ďalších mužových slov práve zosnulý Dávidov otec bol v minulosti jeho inšpiráciou, aby sa venoval kickboxu: "Viem, že sa mu v sne objavil otec a povedal mu, aby pokračoval v kickboxe - a to bola jeho inšpirácia." Webová stránka Stuff.co.nz citovala údaje z portálu Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne, podľa ktorého tam mladý Slovák študoval a rozprával o svojich úspech v kickboxe. Uvádza sa tam, že Dávid od roku 2006 vyhral päťkrát majstrovstvá v kickboxe. Dvakrát sa umiestnil tretí na majstrovstvách sveta juniorov v srbskom Belehrade, stal sa majstrom Európy a zvíťazil aj v amatérskych súťažiach v Maďarsku, vo Švajčiarsku, na Ukrajine a v Poľsku. Mnohé videá ho zachytávajú v akcii aj na stránke YouTube. Na webe venovanom slovensko-americkým výmenným pobytom sa nachádza údaj, že istý Dávid Č. hľadal pred rokmi americkú rodinu, u ktorej by mohol žiť. Skrachovala mu totiž dohoda s agentúrou, ktorá mu pomohla vybaviť štúdium v zámorí. Vo vyjadreniach v slovenčine, ktoré podľa presvedčenia úradov patria Dávidovi, sa uvádza, že jeho snom je žiť v Amerike, a žiadal prípadných hostiteľov, aby sa s ním skontaktovali. Matka s jeho odchodom nesúhlasila a povedala mu, že rodina na to nemá peniaze, napísal vtedy Dávid vo vyjadreniach. Ďalej vysvetľoval, že otec mu zomrel, keď mal 11 rokov, a žije s matkou - preto ich finančná situácia nie je dobrá a ísť do zahraničia cez agentúru je "dosť drahé". V Amerike chcel začať lepší život Dávid si preto vzal pôžičku, aby zaplatil cestu do USA. "Mojím snom bolo ísť tam, naučiť sa jazyk a žiť tam," napísal. Do USA sa mu podarilo dostať a žil tam tri roky od svojich 17 rokov - bol študentom na výmennom pobyte na strednej škole. Chcel tam zostať, ale jediný spôsob, ako získať americké občianstvo, bol oženiť sa. Neskôr však mladík stratil o USA ilúzie. Napísal: "Ak vám môžem poradiť, nechoďte do USA. Vaša krajina je oveľa lepšia, Amerika upadá a ľudia na Slovensku sa... hrozne mýlia, keď si myslia, že tam zarobia... ale sme tam tak veľmi zadlžení, že ľudia odtiaľ utekajú." V marci 2015 bol už Dávid na Novom Zélande na jednoročné pracovné vízum v rámci programu pracovnej dovolenky, ktorý každý rok umožňuje pricestovať 100 Slovákom. Ale ani tam to Slovákovi nevyšlo - polícia po ňom pátrala kvôli trom ozbrojeným lúpežiam v Aucklande a v nedeľu večer sa s ním dostala do tragickej konfrontácie, keď tvrdil, že je ozbrojený, uviedol na záver Stuff.co.nz.

logo Slovák zastrelený v Aucklande odišiel z Oravy za svojím snom

Nadal si v rebríčku ATP polepšil, Schmiedlová vo WTA klesla

Slovenskou jednotkou je tretí týždeň Karolína Schmiedlová, ktorá však z minulotýždňového kariérneho maxima (41.) klesla o jeden stupienok na 42. miesto. ST. PETERSBURG 3. augusta (WEBNOVINY) - Prvá desiatka svetového rebríčka tenistiek WTA vo dvojhre zostala bez zmien. Jeho líderkou je naďalej americká hviezda Serena Williamsová, ktorá má na konte takmer dvojnásobne viac bodov ako druhá v poradí Maria Šarapovová z Ruska. Nasledujú Rumunka Simona Halepová, Češka Petra Kvitová a Dánka Caroline Wozniacka. Tesne za hranicu Top 10 sa posunula Češka Karolína Plšková (11.). Slovenskou jednotkou je tretí týždeň Karolína Schmiedlová, ktorá však z minulotýždňového kariérneho maxima (41.) klesla o jeden stupienok na 42. miesto. V prominentnej stovke figurujú aj 45. Magdaléna Rybáriková, 61. Dominika Cibulková a 66. Daniela Hantuchová, v druhej 109. Jana Čepelová a 168. Kristína Kučová. Medzi deblistkami je v renkingu pre nasadzovanie stále na prvom mieste Indka Sania Mirzová. Na druhej pozícii sa nachádza Švajčiarka Martina Hingisová a na tretej priečke sú Rusky Jekaterina Makarovová a Jelena Vesninová. Slovenskou deblovou jednotkou je Daniela Hantuchová, ktorá oproti minulému týždňu zostúpila na 69. priečku. Dlhoročnej špecialistke Janette Husárovej patrí 87. stupienok. Rebríček WTA pre nasadzovanie vo dvojhre k 3. augustu 2015: 1. (1.) Serena Williamsová (USA) 12 721 bodov, 2. (2.) Maria Šarapovová (Rus.) 6490, 3. (3.) Simona Halepová (Rum.) 5151, 4. (4.) Petra Kvitová (ČR) 5000, 5. (5.) Caroline Wozniacka (Dán.) 4910, 6. (6.) Ana Ivanovičová (Srb.) 3765, 7. (7.) Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3560, 8. (8.) Lucie Šafářová (ČR) 3515, 9. (9.) Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.) 3320, 10. (10.) Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 3285, 11. (12.) Karolína Plíšková (ČR) 3210, 12. (11.) Jekaterina Makarovová (Rus.) 3160, 13. (14.) Timea Bacsinszká (Švaj.) 2925, 14. (13.) Angelique Kerberová (Nem.) 2790, 15. (15.) Venus Williamsová (USA) 2597, ... 42. (41.) Karolína Schmiedlová 1251, 45. (46.) Magdaléna Rybáriková 1100, 61. (59.) Dominika Cibulková 967, 66. (65.) Daniela Hantuchová 850, 109. (108.) Jana Čepelová 534, 168. (163.) Kristína Kučová 307, 276. (272.) Rebecca Šramková 152, 413. (418.) Kristína Schmiedlová 75, 420. (367.) Zuzana Zlochová 73, 478. (481.) Petra Uberalová 56, 486. (488.) Viktória Kužmová 54, 501. (501.) Chantal Škamlová 51, 585. (595.) Michaela Hončová 38, 613. (614.) Lenka Wienerová 38, 627. (643.) Natália Vajdová 33, 636. (638.) Tereza Mihalíková (všetky SR) 31 Rebríček WTA pre nasadzovanie vo štvorhre k 3. augustu 2015: 1. (1.) Sania Mirzová (India) 9510 bodov, 2. (2.) Martina Hingisová (Švaj.) 8865, 3. (3.) Jekaterina Makarovová (Rus.) a (3.) Jelena Vesninová (Rus.) - obe 7050, 5. (5.) Bethanie Matteková-Sandsová (USA) 6175, 6. (6.) Lucie Šafářová (ČR) 5916, 7. (7.) Cara Blacková (Zimb.) 5289, 8. (8.) Kristina Mladenovicová (Fr.) 5060, 9. (9.) Flavia Pennettová (Tal.) 4605, 10. (10.) Raquel Kopsová-Jonesová (USA) a (10.) Abigail Spearsová (USA) - obe 4565,... 69. (64.) Daniela Hantuchová 1162, 87. (87.) Janette Husárová 867, 179. (176.) Jana Čepelová 357, 198. (196.) Chantal Škamlová 318, 217. (213.) Magdaléna Rybáriková 282, 229. (219.) Karolína Schmiedlová 272, 251. (243.) Dominika Cibulková 242, 361. (360.) Lenka Wienerová 129, 441. (442.) Zuzana Zlochová 91, 472. (469.) Rebecca Šramková 82, 476. (484.) Vivien Juhászová 80, 494. (496.) Lenka Juríková 73, 525. (521.) Kristína Schmiedlová 66, 569. (567.) Tereza Mihalíková 58, 592. (589.) Zuzana Luknárová (všetky SR) 55. Srbský tenista Novak Djokovič suverénne vedie rebríček ATP vo dvojhre pred Švajčiarom Rogerom Federerom a Britom Andym Murraym. Štvrtý je Švajčiar Stan Wawrinka a piaty Japonec Kei Nišikori. V prvej desiatke sa udiali dve zmeny, ktoré má svedomí pád Kanaďana Milosa Raonica na jej koniec. Vďaka tomu sa Marin Čilič z Chorvátska a španielsky víťaz minulotýždňového podujatia v Hamburgu Rafael Nadal posunuli o priečku vyššie na 8., resp. 9. post. Najlepší Slovák Martin Kližan je naďalej tridsiaty štvrtý. Lukáš Lacko klesol zo 102. na 117. pozíciu. V druhej stovke hodnotenia sa nachádzajú aj 126. Norbert Gombos, 175. Andrej Martin (víťaz challengerového turnaja v Bielle) a 190. Jozef Kovalík. Na čele poradia vo štvorhre dlhodobo figurujú americkí súrodenci Bob a Mike Bryanovci, ktorí triumfom v Atlante zvýraznili svoje vedenie. Tretie miesto patrí Brazílčanovi Marcelovi Melovi. Na poste slovenskej jednotky zotrval Kližan, ktorý prenikol do top 100 na 90. stupienok. Špecialistovi Igorovi Zelenayovi patrí 111. pozícia. Rebríček Emirates ATP Rankings pre nasadzovanie vo dvojhre k 3. augusta 2015: 1. (1.) Novak Djokovič Srb.) 13 845 bodov, 2. (2.) Roger Federer (Švaj.) 9665, 3. (3.) Andy Murray (V. Brit.) 7840, 4. (4.) Stan Wawrinka (Švaj.) 5790, 5. (5.) Kei Nišikori (Jap.) 5525, 6. (6.) Tomáš Berdych (ČR) 5140, 7. (7.) David Ferrer (Šp.) 4325, 8. (9.) Marin Čilič (Chor.) 3495, 9. (10.) Rafael Nadal (Šp.) 3410, 10. (8.) Milos Raonic (Kan.) 3400, 11. (11.) Gilles Simon (Fr.) 2765, 12. (12.) Jo-Wilfried Tsonga (Fr.) 2475, 13. (13.) Richard Gasquet (Fr.) 2150, 14. (15.) Kevin Anderson (JAR) 2090, 15. (14.) David Goffin (Belg.) 2045, ... 34. (34.) Martin Kližan 1100, 117. (102.) Lukáš Lacko 470, 126. (126.) Norbert Gombos 427, 175. (180.) Andrej Martin 273, 190. (186.) Jozef Kovalík 253, 306. (309.) Ivo Klec 151, 333. (355.) Filip Horanský 138, 340. (338.) Adrian Sikora 134, 551. (541.) Adrian Partl (všetci SR) 59. Rebríček Emirates ATP Doubles Rankings pre nasadzovanie vo štvorhre k 3. augusta 2015: 1. (1.) Bob Bryan (USA) a (1.) Mike Bryan (USA) - obaja 10 870 bodov, 3. (3.) Marcelo Melo (Braz.) 7710, 4. (4.) Ivan Dodig (Chor.) 7395, 5. (5.) Horia Tecau (Rum.) 6810, 6. (6.) Jean-Julien Rojer (Hol.) 6810, 7. (7.) Fabio Fognini (Tal.) 4780, 8. (8.) Florin Mergea (Rum.) 4520, 9. (11.) Simone Bolelli (Tal.) 4510, 10. (9.) Nenad Zimonjič (Srb.) 4420, ... 90. (104.) Martin Kližan 770, 111. (109.) Igor Zelenay 636, 212. (291.) Andrej Martin 309, 348. (323.) Norbert Gombos 187, 379. (383..) Adrian Sikora 171, 424. (432.) Lukáš Lacko (všetci SR) 143.

logo Nadal si v rebríčku ATP polepšil, Schmiedlová vo WTA klesla

Robot stopoval po USA, po útoku vandalov jeho cesta končí

Vedci, ktorí robota zostrojili, chcú v projekte aj napriek nepríjemnému incidentu pokračovať. BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Robot hitchBOT, ktorý cestoval stopom, svoju púť po USA predčasne ukončil kvôli vandalom. Na cestu vyrazil 17. júla zo Salemu v Massachusetts, pričom jeho cieľom bolo dostať sa do San Francisca. V sobotu večer ho však vo Philadelphii poškodili neznámi páchatelia. "Moje telo zničili. Dobrým robotom sa občas stávajú zlé veci! Nateraz sa môj výlet skončil, moja láska k ľuďom však neskončí nikdy," uviedli v mene hitchBOTa na oficiálnej webstránke ľudia, ktorí stoja za projektom. "Vieme, že mnohí fanúšikovia hitchBOTa budú sklamaní, chceme ich preto uistiť, že tento úžasný experiment sa ešte neskončil. Budeme sa zaoberať tým, čo si z toho môžeme odniesť a budeme tiež plánovať ďalšie dobrodružstvá ľudí a robotov. Nemáme záujem vypátrať a potrestať ľudí, ktorí zničili hitchBOTa. Chceme spomínať na to pekné a boli by sme radi, ak by to isté urobili aj ostatní hitchBOTovi priatelia," uviedli ďalej na webstránke. Výskumník David Smith sa pre CBC News vyjadril, že robot prišiel o niekoľko častí. "Vieme o tom, že mu chýba hlava. Bol v zlom čase na zlom mieste," skonštatoval Smith. Robot, ktorého skonštruovali spomínaný David Smith a Frauke Zeller, cestoval vlani v lete po Kanade. Tento rok sa stopom presúval po Nemecku a Holandsku. Krátko predtým, než ho zničili, ho z auta vyložili Jesse Wellens, ktorý sa preslávil zábavnými videami, a jeho kamarát Ed Bassmaster. Vedci hitchBOTa zostrojili, aby zistili, ako ľudia reagujú na robotov a ako s nimi komunikujú. Bol vybavený kamerou, mikrofónom, reproduktorom, 3G, Wi-Fi, GPS či LED obrazovkou. Informácie pochádzajú z webstránok www.cbc.ca a m.hitchbot.me.

logo Robot stopoval po USA, po útoku vandalov jeho cesta končí

Sýrske mesto zasiahli nálety, útočiť mali jednotky Asada

V sýrskom meste Aríhá po náletoch a následnom páde vojenského lietadla zahynuli desiatky ľudí. Na mesto údajne útočili vzdušné jednotky režimu prezidenta Bašára Asada.BEJRÚT 3. augusta (WEBNOVINY) - Niekoľko desiatok mŕtvych a zranených si v pondelok vyžiadali nálety a následné zrútenie vojenského lietadla v obytnej časti mesta Aríhá na severozápade Sýrie. O bližšie nešpecifikovanom počte obetí informovala agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov exilového Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) a tzv. miestnych koordinačných výborov sýrskej opozície. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Mesto Aríhá v sýrskej provincii Idlib bývalo kedysi baštou sýrskych vládnych síl, v máji sa ho však zmocnili opoziční a islamistickí bojovníci. Podľa zdrojov AP v čase pádu lietadla na mesto útočili vzdušné jednotky režimu prezidenta Bašára Asada. Vojna v Sýrii trvá už vyše štyri roky a podľa najnovšieho odhadu OSN si vyžiadala najmenej 250.000 mŕtvych. Viac ako štyri milióny Sýrčanov zo svojej krajiny utiekli. Odporúčame: USA chcú cvičiť sýrskych povstalcov, sľubujú vzdušnú podporu Al-Káida zajala v Sýrii povstalcov vycvičených Američanmi

logo Sýrske mesto zasiahli nálety, útočiť mali jednotky Asada

Recept dňa

Žemľovka s tofu syrom

5 rožkov (grahamových alebo sójových)
½ l sójového mlieka
4 jablká
200 g bieleho tofu
4 PL medu
olej
mletá škorica
cukor
soľ

Do zapekacej misky alebo pekáča dajte prvú vrstvu, ktorú si urobíte tak, že rožky pokrájate na kolieska a namočíte do mlieka. Na to poukladáte jablká, ktoré ste olúpali, postrúhali na strúhadle a pridali do nich cukor a mletú škoricu podľa chuti. Navrch dajte tretiu vrstvu, ktorá je z postrúhaného tofu zmiešaného s medom, vanilkovým cukrom alebo škoricou. Pečte v rozohriatej rúre 15 - 30 min.

Dobrá rada

Zmrazený chlieb

vopred nakrájaný chlieb obaľujem fóliou tak, aby som mohla potom vybrať potrebný počet krajcov bez rozlepovania. Rúru predohrejem na 200°C, ak je to možné aj s vetrákom. Krajce tam nechám, kým nie je striedka úplne mäkká - vrch aj kraje budú trochu chrumkavé. Takto rozmrazený chlieb má trochu kvasnicovú vôňu. Vydrži mäkký ešte jeden deň, ako ho po vybratí z trúby položím na tanier a s tanierom zabalím do mikroténoveho vrecka, alebo tašky.

Stavebník

Aktívny vetrací systém s rekuperáciou tepla

Dostatočné vetranie patrí ku každodenným hygienickým návykom rovnako ako čistenie zubov. Donedávna sme v obytných priestoroch boli zvyknutí vetrať otvorenými oknami, štandardom sa však stávajú vetracie systémy. Ako však zabezpečiť kvalitu vnútorného vzduchu bez nadmernej spotreby energie? Pomocou riadeného núteného vetrania, u ktorého sú ako hnacia sila pre pohyb vzduchu použité ventilátory.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Sečovce-Bačkov, Dargov, Dvorianky, Hriadky, Horovce, Moravany, Malé Ozorovce, Parchovany, Trnávka, Veľké Ozorovce, Zbehňov, Zemplínska Teplica
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang