Aktuálne spravodajstvo - Mesto Sečovce

Aktuálne spravodajstvo

Jednotkou v bránke českého tímu na MS bude Alexander Salák

Český kouč Vladimír Růžička bude mať k dispozícii aj dvojicu brankárov Ondřej Pavelec a Jakub Kovář. PRAHA 27. apríla (WEBNOVINY) - Alexander Salák bude brankárskou jednotkou domáceho tímu na blížiacich sa hokejových MS v Česku. V pondelok to oznámil kouč Vladimír Růžička. "Dosť som pri rozhodovaní vychádzal z predchádzajúcej sezóny, keď Saša odchytal v Minsku parádne majstrovstvá sveta. Páčil sa mi aj v tomto súťažnom ročníku. Vyzerá to tak, že má formu. Dúfam, že to vyjde," citoval Růžičku web iDnes.cz. K dispozícii sú aj Ondřej Pavelec a Jakub Kovář. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 "Chcem získať zlato a je mi jedno, v akej pozícii budem. Nebudem však zastierať, že mi ´Růžovo´ rozhodnutie urobilo radosť," priznal Salák. Voľba kapitána padla na Jakuba Voráčka, hoci doteraz v príprave nosil "céčko" Radek Smoleňák. Růžička ako zástupcov vybral Jaromíra Jágra a Jana Hejdu.

logo Jednotkou v bránke českého tímu na MS bude Alexander Salák

Jemen zažíva humanitárnu katastrofu, boje ochromili krajinu

Sanitky v hlavnom meste Saná nemajú dostatok paliva a zranených tak musia voziť súkromní vodiči, ktorí ešte nejaké palivo majú. Nedostatku potravín čelia milióny ľudí.ADEN 27. apríla (WEBNOVINY) - Boje medzi vládnou jemenskou armádou a šiitskými povstalcami ako aj letecké útoky koalície vedenej Saudskou Arábiou proti Húsíovcom si vyžiadali najmenej 1080 mŕtvych a vyše 4000 zranených. Z údajov OSN tiež vyplýva, že asi 150 000 ľudí ušlo pred násilím z ich domovov. Humanitárna situácia v Jemene je podľa OSN katastrofálna. Množstvo nemocníc bolo zničených, ďalšie sú preplnené a mnohé bez elektrickej energie či funkčných generátorov. Odporúčame: V Jemene zahynulo už viac než sto detí, väčšina pri náletoch Následkom konfliktu v Jemene je hlad, z chaosu ťaží al-Kájda Nemocnice v hlavnom meste Saná nemajú dostatok paliva na prevádzku sanitiek a na prevoz zranených vyzvali súkromných vodičov, ktorí ešte majú nejaké palivo. "Sanitky nechodia, elektriny je málo, niet paliva pre generátory či čerpadlá pitnej vody," povedala v pondelok hovorkyňa Medzinárodného výboru Červeného kríža, podľa ktorej Jemen zažíva humanitárnu katastrofu. OSN odhaduje, že nedostatku potravín čelí až 12 miliónov ľudí. Blokáda letísk, prístavov a hlavných ciest totiž zastavila dovoz potravín a liekov. Saudská Arábia minulý týždeň výrazne obmedzila dovtedy každodenné nálety proti pozíciám šiitských Húsíovcov, ktorí ovládli Saná a podarilo sa im prebojovať až k prístavu Aden na juhu krajiny, ktorý bol poslednou významnou základňou síl spriaznených s prezidentom Abdom Mansúrom Hádím. Kráľovstvo prisľúbilo, že svojmu susedovi dodá pomoc vo výške štyri milióny dolárov a že umožní dodávanie humanitárnej pomoci cez prístavy.

logo Jemen zažíva humanitárnu katastrofu, boje ochromili krajinu

Ľudia nechcú skládku vo Vrakuni, pridali sa aj z iných častí

Petíciu proti skládke toxického odpadu podpísali nielen domáci, ale aj ľudia z iných mestských častí Bratislavy. Pridali sa dokonca aj v Michalovciach.BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Pod petíciu proti skládke toxického odpadu po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni sa od februára podpísalo 2 500 ľudí. Ako agentúru SITA informoval Miroslav Dragun z Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK), za petíciou stojí inštitút spolu so Stranou zelených. Žiadajú vládu Slovenskej republiky a primátora Bratislavy, aby zabezpečili odstránenie skládky. "Je veľmi potešujúce, že sa pod petíciu podpisujú nielen obyvatelia Vrakune a Ružinova, ale množstvo podpisov je napríklad z Karlovej Vsi, Dúbravky, Petržalky, dokonca máme jeden petičný hárok až z Michaloviec," priblížil Dragun. Odporúčame: Prešov delí dotácie na šport, celkovo naň dáva vyše milióna Košičania spísali petíciu, chcú zlikvidovať rómsku osadu Brat Chomovho zástupcu dal megazľavu, vyhral tender v Žiline Bratislavskí poslanci zaviazali primátora Ako minulý týždeň na tlačovej konferencii informoval starosta Vrakune Martin Kuruc, okrem Ministerstva životného prostredia SR a predsedu vlády sa obrátil aj na primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. Na základe materiálu, ktorý Kuruc predložil na rokovanie bratislavského mestského zastupiteľstva, poslanci požiadali primátora, aby sa usiloval o likvidáciu starej environmentálnej záťaže a zaviazali ho požiadať generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti o predloženie analýzy podzemných vôd v katastrálnom území Vrakuňa do 30. apríla. Potom bude mať starosta jasnejšie v tom, čo so skládkou. Vodou zo studní nemôžu ani polievať V mestskej časti Bratislava-Vrakuňa je skládka toxického odpadu bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. Žitnému ostrovu tak môže hroziť ekologická havária, ktorá predstavuje ohrozenie zdroja pitnej vody. Chemická skládka je na rozhraní mestských častí Bratislava-Ružinov a Bratislava-Vrakuňa na ploche približne 4,65 hektára. V rokoch 1966-1980 tu bolo uložených viac ako 90 000 metrov kubických odpadu bez vybudovania nepriepustných tesniacich prvkov. Po sprevádzkovaní vodného diela Gabčíkovo v roku 1992 začala hladina podzemnej vody stúpať, čo spôsobilo, že v roku 1996 dosiahla nielen zónu kontaminovaných hornín, ale aj samotný chemický odpad. Mestská časť Bratislava-Vrakuňa preto vydala v roku 2002 na základe usmernenia vodohospodárskeho orgánu Okresného úradu Bratislava II. zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov. Tento zákaz platí dodnes.

logo Ľudia nechcú skládku vo Vrakuni, pridali sa aj z iných častí

Zomrel člen Siene slávy, v NHL získal päť Stanleyho pohárov

Vo veku 84 rokov skonal niekdajší kanadský hokejista Marcel Pronovost. NEW YORK 27. apríla (WEBNOVINY) - Vo veku 84 rokov v nedeľu skonal niekdajší kanadský hokejista Marcel Pronovost. Informáciu priniesol web NHL. Pripomenul, že bývalý obranca Detroitu či Toronta sa počas svojej hráčskej kariéry radoval z piatich Stanleyho pohárov. V 1206 zápasoch počas 21 sezón nazbieral 345 kanadských bodov za 88 gólov a 257 asistencií. Marcel Pronovost je členom Siene slávy.

logo Zomrel člen Siene slávy, v NHL získal päť Stanleyho pohárov

Izraelské lietadlá zabili pri Sýrii štyroch militantov

Niekoľko hodín po nedeľnom incidente nálety podľa informácií BBC zasiahli aj muničný sklad prevádzkovaný sýrskou armádou a libanonským militantným hnutím Hizballáh.JERUZALEM 27. apríla (WEBNOVINY) - Nálet izraelského letectva v nedeľu usmrtil štyroch militantov, ktorí sa pri hranici so Sýriou na Izraelom okupovaných Golanských výšinách podľa informácií izraelskej armády pokúsili umiestniť výbušniny. Hovorca izraelskej armády v stručnom vyhlásení uviedol, že vzdušné sily "napadli skupinu, aby predišli útoku". Iný armádny zdroj spresnil, že incident sa odohral na úpätí hory Hermon pri hraničnom plote na Golanských výšinách. Militantov sa nepodarilo identifikovať, nie je teda zrejmé, či išlo o Sýrčanov. Odporúčame: Izrael spomínal na holokaust, Irán bol prirovnaný k nacistom Izrael testoval protiraketový systém, financovať ho majú USA Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na incident reagoval v nedeľu večer prostredníctvom sociálnej sieti Twitter. "Akýkoľvek pokus o zranenie našich vojakov a civilistov sa stretne s takou odhodlanou odozvou, aká dnes večer prekazila teroristický útok," uviedol Netanjahu. Niekoľko hodín po nedeľnom incidente nálety podľa informácií BBC zasiahli nálety aj muničný sklad prevádzkovaný sýrskou armádou a libanonským militantným hnutím Hizballáh. Televízna stanica al-Džazíra pripísala útok izraelskej armáde, tá však tvrdenie poprela. Golanské výšiny po vojne v roku 1967 zabral Izrael, ktorý ich v roku 1981 formálne pripojil k svojmu územiu, čo však medzinárodné spoločenstvo dodnes neuznalo. Sily OSN sú nasadené v demilitarizovanom pásme oddeľujúcom Golanské výšiny od Sýrie a dohliadajú na dodržiavanie prímeria.

logo Izraelské lietadlá zabili pri Sýrii štyroch militantov

Európska regulácia je pre slovenské banky záťažou, tvrdí SBA

Banková asociácia pripomína, že finančné inštitúcie už v súčasnosti platia bankový odvod a pripravujú sa na to, že budú prispievať do európskeho rezolučného fondu. BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Návrh nového európskeho opatrenia na záchranu bánk pomocou ich vlastných zdrojov znamená pre banky na Slovensku ďalšiu záťaž. Podľa prepočtov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) na splnenie opatrenia potrebujú banky približne 1,8 miliardy eur. "Slovenské banky sú stabilné a majú silné kapitálové rezervy. Navrhované opatrenie však pre náš bankový sektor predstavuje významnú záťaž," uviedol prezident SBA Alexander Resch na zasadnutí zhromaždenia členov asociácie. Minimálne požiadavky na vlastné zdroje Banková asociácia pripomína, že finančné inštitúcie už v súčasnosti platia bankový odvod a pripravujú sa na to, že budú prispievať do európskeho rezolučného fondu. Na dôsledky, ktoré môže nová európska reguláciu spôsobiť, upozornila SBA Európsky orgán pre bankovníctvo. Asociácia vysvetľuje, že dôležitou časťou opatrenia je návrh nového ukazovateľa, predpisujúceho bankám minimálne požiadavky na vlastné zdroje a oprávnené záväzky, ktorého úlohou je zabezpečiť, aby banky boli schopné absorbovať časť prípadných strát. Nový viceprezident asociácie Ako ďalej asociácia informovala, zhromaždenie členov tiež schválilo zmenu stanov, podľa ktorej sa počet viceprezidentov Prezídia SBA zvýšil na dvoch, ďalším viceprezidentom sa stal predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Za nového člena Prezídia SBA bol zároveň zvolený predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky Michal Liday, ktorý vo funkcii nahradil Igora Vidu. Slovenská banková asociácia je jedinou organizáciou zastupujúcou záujmy bánk pôsobiacich v SR. Jej 27 členov reprezentuje takmer 100 % slovenského bankového sektora. Asociácia okrem iného zabezpečuje aj činnosť Stáleho rozhodcovského súdu.

logo Európska regulácia je pre slovenské banky záťažou, tvrdí SBA

Prešov delí dotácie na šport, celkovo naň dáva vyše milióna

Na dotácie športovcom vynaloží mesto takmer 180-tisíc eur, celkovo ho však šport vyjde podľa poslanca Richarda Drutarovského na 1,7 milióna eur.PREŠOV 27. apríla (WEBNOVINY) – Dotáciu 179-tisíc eur rozdelí mesto Prešov na podporu športu. Ide o sumu, ktorú mestskí poslanci schválili na tento účel v rozpočte mesta a kritéria rozdeľovania sú zakotvené vo všeobecne záväznom nariadení mesta. Dotáciu dostane 76 žiadateľov, pričom radnica dostala 85 žiadostí, z ktorých deväť vyradila pre nesplnenie podmienok. Väčšina peňazí ide na mládežnícky šport. Sumou 98 450 eur podporia činnosť klubov nosných športov, ku ktorým patrí hádzaná, futbal a hokej. Viac ako 62-tisíc eur pôjde na podporu činnosti športových klubov ostatných športov. Športové podujatia pre deti a mládež dostanú dotáciu 12 530 eur. Na iné podujatia pôjde 5 370 eur. Odporúčame: Košičania spísali petíciu, chcú zlikvidovať rómsku osadu Brat Chomovho zástupcu dal megazľavu, vyhral tender v Žiline Vrtuľník rozvíril kamene, na autách popraskali sklá Poslanec Richard Drutarovský doplnil, že to nie sú všetky peniaze, ktorými mesto podporuje šport. V zastupiteľstve každý rok schvaľujú aj financie na podporu tréningových hodín na zimnom štadióne pre mladých hokejistov, krasokorčuliarov a rýchlokorčuliarov, tiež mesto zvýhodňuje mladých športovcov pri využívaní mestských bazénov a pri prenajímaní mestských objektov. Jednorazovú podporu dostávajú aj niektoré športové kluby. Ak sa táto suma zráta, celkom mesto dáva ročne na šport 1,7 milióna eur. Počas diskusie odznel návrh, aby mesto v budúcom roku zaradilo medzi nosné športy aj volejbal a vyššou sumou podporilo detský medzinárodný futbalový turnaj Fragaria cup.

logo Prešov delí dotácie na šport, celkovo naň dáva vyše milióna

Silní Švédi sa pokúsia vylepšiť bronzovú pozíciu z vlaňajška

Švédsky výber sa v Česku predstaví s desiatimi hráčmi zo zámorskej NHL. ŠTOKHOLM 27. apríla (WEBNOVINY) - Švédska hokejová reprezentácia sa na májových majstrovstvách sveta v Česku predstaví s desiatimi hráčmi zo zámorskej NHL. Tréner Pär Maarts sa bude spoliehať na Jhonasa Enrotha z Dallasu, obrancov Olivera Ekmana-Larssona (Arizona), Oscara Klefboma (Edmonton), Johna Klingberga (Dallas) a útočníkov Louiho Erikssona (Boston), Jacoba Josefsona (New Jersey), Joakima Lindströma (Toronto), Antona Landera (Edmonton), Eliasa Lindholma a Victora Raska (obaja Carolina). VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 Do tímu ešte môžu pribudnúť z Ottawy obranca Erik Karlsson či útočník Mika Zibanejad. Ďalší poltucet hráčov vo výbere "troch koruniek" pôsobil v sezóne 2014/2015 v KHL, dvaja vo Švajčiarsku a zvyšok vo švédskej SHL. Švédi sa na MS 2015 predstavia v základnej A-skupine v Prahe, ich súpermi budú postupne výbery domáceho Česka, Rakúska, Lotyšska, Kanady, Nemecka, Švajčiarska a Francúzska. Pred rokom v bieloruskom Minsku získalo Švédsko bronzové medaily. Nominácia švédskej hokejovej reprezentácie na MS do Česka: Brankári: Jhonas Enroth (Dallas Stars, USA/NHL), Anders Nilsson (Ak Bars Kazaň, Rus./KHL), Markus Svensson (Skellefteaa) Obrancovia: Oliver Ekman-Larsson (Arizona Coyotes, USA/NHL), Oscar Klefbom (Edmonton Oilers, Kan./NHL), John Klingberg (Dallas Stars, USA/NHL), Staffan Kronwall (Lokomotiv Jaroslavľ, Rus./KHL), Johan Fransson (Rapperswil-Jona Lakers, Švaj.), Daniel Rahimi (Linköping), Jonas Ahnelöv (Modo Hockey) Útočníci: Jimmie Ericsson (SKA Petrohrad, Rus./KHL), Loui Eriksson (Boston Bruins, USA/NHL), Jacob Josefson (New Jersey Devils, USA/NHL), Joakim Lindström (Toronto Maple Leafs, Kan./NHL), Anton Lander (Edmonton Oilers, Kan./NHL), Oscar Möller (Ak Bars Kazaň, Rus,/KHL), Elias Lindholm, Victor Rask (obaja Carolina Hurricanes, USA/NHL), Simon Hjalmarsson (CSKA Moskva, Rus./KHL), Mattias Sjögren (Linköping), Joel Lundqvist (Frölunda), Martin Johansson (Örebro), Nicklas Danielsson (Rapperswil-Jona Lakers, Švaj.), Andreas Thuresson (Severstaľ Čerepovec, Rus./KHL)

logo Silní Švédi sa pokúsia vylepšiť bronzovú pozíciu z vlaňajška

Taliban bojuje o Kundúz, afganská armáda musela volať posily

Militanti z hnutia Taliban boli z provincie vytlačení v roku 2001 koalíciou vedenou Američanmi. Afganská armáda sa postup povstalcov snaží zastaviť pomocou delostreleckej paľby.KÁBUL 27. apríla (WEBNOVINY) - Prudké boje medzi bojovníkmi Talibanu a armádou pri severoafganskom meste Kundúz, ktoré pokračujú aj pondelok, viedli k niekoľkohodinovému odkladu oficiálnej návštevy prezidenta Ašráfa Gháního v Indii. Stovky militantov zaútočili na policajné a armádne stanovištia v provincii Kundúz, ktorá bola baštou Talibanu predtým, ako ho odtiaľ v roku 2001 vytlačila Američanmi vedená koalícia. Pri bojoch už zahynulo asi 30 talibancov a osem vládnych vojakov. Odporúčame: Taliban varoval zahraničné ambasády, svoje útoky pritvrdí Na afganský súd zaútočili militanti, zabili najmenej 10 ľudí Pod hrozbou, že ozbrojencom sa podarí obsadiť časti provinčného hlavného mesta Kundúz, armáda povolala posily. "Stupeň ohrozenia je vysoký, no s novými posilami naše bezpečnostné sily zvíťazia," povedal hovorca miestneho guvernéra Abdul Basíl. Povstalci Talibanu podľa jeho hovorcu Zabizulláha Mudžahída obsadili sedem vojenských stanovíšť a dve predmestia Kundúzu. Boje momentálne prebiehajú asi šesť kilometrov južne od mesta. Afganská armáda sa postup povstalcov snaží zastaviť pomocou delostreleckej paľby. Taliban v piatok odštartoval svoju každoročnú jarnú ofenzívu. Hnutie už tradične zintenzívňuje svoje útoky s príchodom teplejšieho počasia, ktoré umožňuje lepší pohyb jeho bojovníkov a zbraní. Tohtoročná ofenzíva, ktorá nesie názov Azm alebo Odhodlanie, je prvou od minuloročného stiahnutia medzinárodných bojových jednotiek z Afganistanu.

logo Taliban bojuje o Kundúz, afganská armáda musela volať posily

Kapela Borra zverejnila novú hokejovú hymnu My to dnes dáme

Formácia nahrala novinku v súvislosti s blížiacimi sa majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji. BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská kapela Borra predstavila skladbu My to dnes dáme. Pieseň nahrali na podporu slovenských reprezentantov pred blížiacimi sa májovými majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 "Hokejovú 'hymnu' sme chceli robiť už rok, možno dva dozadu, ale z rôznych príčin sa od tohto nápadu ustúpilo. O to viacej nás teší fakt, že nám to vyšlo práve pred majstrovstvami sveta v susednej Českej republike, takže už len silno držme všetci palce našim," uviedla Borra. Nitrianska formácia Borra vznikla v roku 2009. V zoskupení pôsobia Barbora "Borra" Čičmanová (spev), Bahela (gitara), Koter (basgitara) a Iwiak (bicie). Na konte majú albumy Rýchlo a zbesilo (2011) a Ako chutí láska (2014). Informácie agentúre SITA poskytla agentúra Žijeme hudbou.

logo Kapela Borra zverejnila novú hokejovú hymnu My to dnes dáme

Fíni budú obhajovať striebro s päticou hráčov z NHL

Podstatnú časť kádra Suomi tvoria hokejisti z KHL, či už z ruských klubov alebo z Jokeritu Helsinki. HELSINKI 27. apríla (WEBNOVINY) - Fínska hokejová reprezentácia sa na majstrovstvách sveta v Česku predstaví s piatimi hráčmi zo zámorskej NHL. Tréner Kari Jalonen do tímu vybral obrancu Jyrkiho Jokipakku (Dallas) a útočníkov Aleksandra Barkova, Jussiho Jokinena (obaja Florida), Lea Komarova (Toronto) a Tuoma Ruutuho (New Jersey). Šiestym z kanadsko-americkej profiligy môže byť jeden z brankárov, ktorého meno Fíni zverejnia neskôr. Podstatnú časť kádra Suomi tvoria hokejisti z KHL, či už z ruských klubov alebo z Jokeritu Helsinki. K. Jalonen do útoku zaradil aj dvojicu z majstrovského Kärpätu Oulu - Joonasov Donskoia a Kemppainena. Kouč fínskeho výberu chce mať k dispozícii troch gólmanov, ôsmich obrancov a pätnástich útočníkov. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 Fíni, ktorí pred rokom na MS v Bielorusku získali strieborné medaily, sa v Česku predstavia v základnej B-skupine v Ostrave. Ich súpermi budú postupne výbery USA, Dánska, Nórska, Slovinska, Slovenska (sobota 9. mája o 16.15 h), Bieloruska a Ruska. Nominácia fínskej hokejovej reprezentácie na MS v Česku: Brankári: Atte Engren (Atlant Mytišči, Rus./KHL), Juuse Saros (HPK Hämeenlinna) Obrancovia: Juuso Hietanen (Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL), Topi Jaakola, Atte Ohtamaa (obaja Jokerit Helsinki/KHL), Jyrki Jokipakka (Dallas Stars, USA/NHL), Sami Lepistö (Avtomobilist Jekaterinburg,Rus./KHL), Esa Lindell (Ässät Pori), Tuukka Mäntylä (Amur Chabarovsk, Rus./KHL), Anssi Salmela (Färjestad, Švéd.) Útočníci: Juhamatti Aaltonen (Jokerit Helsinki/KHL), Aleksander Barkov, Jussi Jokinen (obaja Florida Panthers, USA/NHL), Joonas Donskoi, Joonas Kemppainen (obaja Kärpät Oulu), Antti Pihlström, Teemu Hartikainen (obaja Salavat Julajev Ufa, Rus./KHL), Juha-Pekka Hytönen, Ossi Louhivaara, Harri Pesonen (všetci Lausanne, Švaj.), Jarkko Immonen (Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL), Leo Komarov (Toronto Maple Leafs, Kan./NHL), Petri Kontiola (Lokomotiv Jaroslavľ, Rus./KHL), Janne Pesonen (Skellefteaa, Švéd.), Tuomo Ruutu (New Jersey Devils, USA/NHL)

logo Fíni budú obhajovať striebro s päticou hráčov z NHL

Korben Dallas vystúpia na festivale Rock For People

Podujatie sa bude konať v júni v Hradci Králové a predstavia sa na ňom aj Faith No More, Limp Bizkit, Bastille, Julian Casablancas + The Voidz a mnohí ďalší. BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Na český festival Rock for People, ktorý sa bude konať od 4. do 6. júna v Hradci Králové, príde aj slovenská kapela Korben Dallas. Ako dnes informovali na oficiálnej webstránke www.rockforpeople.cz, formácia sa predstaví v sobotu 6. júna. Bratislavská kapela Korben Dallas vznikla v roku 2010. Ich prvý album Pekné cesty (2011), ktorý vznikol ako záznam koncertu, nominovali na Radio_Head Award v kategórii Album roka - cena kritikov. Trio si počas vlaňajšieho udeľovania Radio_Head Awards prevzalo tri sošky a to v kategóriách - Koncertná kapela/interpret roka, Album roka (Karnevalová vrana, 2013) a Singel roka (Otec). Minulý rok tiež vydali album Banská Bystrica. Formáciu tvoria Juraj Benetin (gitara, spev), Lukáš Fila (basgitara) a Ozo Guttler (bicie). Do Hradca Králové prídu tento rok aj Faith No More, Limp Bizkit, Bastille, Julian Casablancas + The Voidz, Three Days Grace, Hollywood Undead, Asking Alexandria, Deathstars, We Are Harlot, Red Fang, Yellowcard, Northlane, The Color Morale, The Feud, Dead by April, Shoshin, Vojtěch Dyk a B-Side Band, David Koller, Vypsaná Fixa, Pipes and Pints, Sto zvířat a Ting. Festival sa bude konať od 3. do 5. júla pod názvom Rock for People Europe aj v Plzni ako súčasť projektu Plzeň 2015 - Európske hlavné mesto kultúry. Fanúšikovia sa môžu tešiť na interpretov ako Motörhead, Guano Apes, The Parov Stelar Band, The Ting Tings, Modestep, Pete Doherty, Fink, Movits!, THePETEBOX, French Films, Gomad! & Monster, The Inspector Cluzo, Triggerfinger, De Staat, Gasmac Gilmore, Scarecrow, JoyCut, Bottled in England, BRNS, No Metal in This Battle a Vojtěch Dyk a B-Side Band. Informácie pochádzajú z webstránky www.rockforpeople.cz a archívu agentúry SITA.

logo Korben Dallas vystúpia na festivale Rock For People

Buďte opatrní, na trhu je nebezpečný krém a tetovacia farba

Úrady v Českej republike a Švédsku nahlásili nebezpečný zvlhčujúci krém na tvár a farbu na tetovanie. Môžu sa vyskytnúť aj na Slovensku.BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) varuje ľudí pred nebezpečným zvlhčujúcim krémom na tvár a farbou na tetovanie. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická, oba výrobky nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky Rapex kontrolné úrady v Českej republike a vo Švédsku. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Ide o zvlhčujúci krém na tvár BY ESSENTIAL CARE, Timeless Rose Moisturiser, značka ODYLIQUE, výrobná dávka/typ: B/Before: 07-2016, BN: 5614BB:07-16, PAO: 6M, batch No.: 5614, EAN: 5 060099 030079 zo Spojeného kráľovstva. Krém je v 50 ml fľaške zabalenej do kartónovej škatuľky. Úrad verejného zdravotníctva varuje aj pred farbou na tetovanie Bloodline red, značka Bloodline, výrobná dávka/typ: 1-855-INK-4PRO, Production date: 04/04/14, Expire date: 04/04/19. Ide o červenú plastovú fľaštičku. Vo výrobku zistili prítomnosť polycyklických aromatických uhľovodíkov (1, 1 – 1,2 ppm). Ďalej vo výrobku zistili aj aromatické amíny (aniline, o-anisidine), ktoré nesmú byť vo farbách na tetovanie.

logo Buďte opatrní, na trhu je nebezpečný krém a tetovacia farba

Slovák Kolář skončil v Turecku opäť vpredu, vyhral Cavendish

Slovenský cyklista v celkovom hodnotení figuruje na štvrtej pozícii s rovnakým časom ako britský líder Mark Cavendish.ANTALYA 27. apríla (SITA) - Slovenský cyklista Michael Kolář z tímu Tinkoff-Saxo finišoval v pondelňajšej 2. etape pretekov Okolo Turecka na 7. priečke a v celkovom priebežnom hodnotení figuruje na 4. pozícii s rovnakým časom ako britský líder Mark Cavendish. Odporúčame: Slovenský cyklista Kolář dosiahol v Turecku výborný výsledok Člen zoskupenia Etixx - Quick-Step triumfoval v oboch doterajších etapách, tentoraz to bolo na trati 182 km z Alanye do Antalye. Utorňajšia 3. etapa bude merať 163 km a povedie z Kemeru do Elmali. Výsledky - cyklistické preteky Okolo Turecka: 2. etapa (Alanya - Antalya, 182 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx - Quick-Step 4:21:32 h, 2. Sacha Modolo (Tal.) Lampre-Merida, 3. Nicola Ruffoni (Tal.) Bardiani CSF, 4. Sebastián Molano (Kol.) Colombia, 5. Daniele Colli (Tal.) Nippo - Vini Fantini, 6. Ahmet Örken (Tur.) Torku Sekerspor, 7. Michael Kolář (SR) Tinkoff-Saxo - všetci čas ako víťaz Poradie po 2. etape: 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx - Quick-Step 7:39:30 h, 2. Sacha Modolo (Tal.) Lampre-Merida, 3. Nicola Ruffoni (Tal.) Bardiani CSF, 4. Michael Kolář (SR) Tinkoff-Saxo, 5. Ahmet Örken (Tur.) Torku Sekerspor, 6. Manuel Belletti (Tal.) Southeast Pro Cycling - všetci rovnaký čas

logo Slovák Kolář skončil v Turecku opäť vpredu, vyhral Cavendish

V dánskej nominácii je aj bývalý brankár Slovana Bratislava

V tíme Dánska je aj legionár z Japonska, útočník Kim Staal hrá za tím Tohoku Free Blades. KODAŇ 27. apríla (WEBNOVINY) - Tréner dánskej hokejovej reprezentácie, Švéd Janne Karlsson, do mužstva pre majstrovstvá sveta v Česku vybral aj niekdajšieho brankára Slovana Bratislava Patricka Galbraitha. Celkovo v mužstve Dánska figuruje sedem hráčov z domácej súťaže, ďalší pôsobia v zahraničí, prevažne v severských krajinách - Švédsku, Fínsku a Nórsku. V tíme je aj legionár z Japonska, útočník Kim Staal hrá za tím Tohoku Free Blades. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 Dáni sa na MS predstavia v základnej B-skupine v Ostrave, ich súpermi budú postupne Slovensko (sobota 2. mája o 12.15 h), Fínsko, Bielorusko, Rusko, USA, Nórsko a Slovinsko. Pred rokom na šampionáte v Bielorusku skončili na 13. mieste. Nominácia dánskej hokejovej reprezentácie na MS v Česku: Brankári: Sebastian Dahm (Rödovre), Patrick Galbraith (Karlskrona, Švéd.), Simon Nielsen (Lörenskrog, Nór.) Obrancovia: Mads Bödker (SönderjyskE), Jesper B. Jensen (Färjestad, Švéd.), Nicholas B. Jensen (Aalborg), Emil L. Kristensen (Oskarshamn, Švéd.), Markus Lauridsen (Lake Erie Monsters, USA/AHL), Oliver Lauridsen (Lehigh Valley Phantoms, USA/AHL), Daniel Nielsen, Björn Uldall (obaja Herning) Útočníci: Mathias Bau Hansen (Frederikshavn), Patrick Bjorkstrand (SaiPa Lappeenranta/Fín.), Morten Green (Schwenningen, Nem.), Nichlas Hardt (Linköping, Švéd.), Jesper Jensen (Rögle, Švéd.), Julian Jakobsen, Morten Madsen (obaja Hamburg, Nem.), Morten H. Poulsen, Anders H. Poulsen (obaja Oskarshamn, Švéd.), Thomas Spelling (SönderjyskE), Kim Staal (Tohoku Free Blades/Jap.), Kirill Starkov (Red Ice, Švaj./NLB), Frederik Storm (Malmö, Švéd.)

logo V dánskej nominácii je aj bývalý brankár Slovana Bratislava

Medzinárodný deň futbalu a priateľstva s ŠK Slovan

BRATISLAVA 27. apríla (WBN/PR) - V nedeľu sa mladí futbalisti z 24 krajín zapojili do Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva. Ten sa každoročne koná 25. apríla ako súčasť medzinárodného futbalového turnaja mladých FOOTBALL FOR FRIENDSHIP, ktorý organizuje spoločnosť Gazprom. Turnaja sa zúčastňujú mládežnícke tímy ako FC Chelsea, Galatasaray Istanbul, FC Lazio, Schalke 04 alebo Sparta Praha. Ročník 2015 však bude výnimočný, pretože sa ho po prvýkrát zúčastnia mladí futbalisti zo slovenského klubu ŠK Slovan. V rámci Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva všetky zúčastnené krajiny organizujú futbalové zápasy, aby pripomenuli mladým hráčom kľúčové hodnoty ako priateľstvo, férovosť alebo víťazstvo. Tento rok sa do iniciatívy zapojili aj mladí futbalisti ŠK Slovan do 14 rokov. ŠK Slovan sa totiž po prvýkrát v histórií predstaví na futbalovom turnaji mladých, FOOTBALL FOR FRIENDSHIP, ktorý sa koná v júni v Berlíne počas finálového víkendu Ligy majstrov. Mladí hráči ŠK Slovan v nedeľu nastúpili na zápas proti ŠK Senec. Hoci išlo o klasický ligový zápas, bol výnimočný práve podporou priateľstva a férovosti. Zápas sa symbolicky začal výmenou náramkov priateľstva na znak tolerancie. Náramok je vyrobený z dvoch jednoduchých šnúriek zelenej a modrej farby, kde zelená symbolizuje futbalové ihrisko a modrá oblohu. Medzinárodný deň futbalu a priateľstva je tradične podporovaný zástupcami futbalových organizácií, slávnymi športovcami či médiami. "Pri športe sa deti učia komunikácii, porozumeniu a tolerancii. Ak si uvedomia, ako veľmi záleží na rešpekte a priateľstve počas futbalového zápasu, budú si skutočne ceniť svojich priateľov aj v každodennom živote. To je presne to, čo si Medzinárodný deň futbalu a priateľstva kladie za cieľ,"povedal ambasádor turnaja, Franz Beckenbauer. "Veľmi sa teším, že som dostal šancu zúčastniť sa turnaja FOOTBALL FOR FRIENDSHIP a zároveň Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva. S chalanmi so Slovanu tvoríme viac ako tím. Sme všetci hlavne kamaráti, ktorí majú jedno spoločné – všetci milujeme futbal. Preto som rád, že si môžeme navyše vymeniť náramky priateľstva, dokonca aj s našim futbalovým súperom na znak rešpektu a porozumenia," dodáva Roman Čerepkai, mladý kapitán ŠK Slovan.

logo Medzinárodný deň futbalu a priateľstva s ŠK Slovan

Rýchlo a zbesilo 7 je piatym finančne najúspešnejším filmom

Snímka režiséra Jamesa Wana si od premiéry 1. apríla pripísala na konto takmer 1,322 miliardy amerických dolárov (v prepočte približne 1,22 miliardy eur).BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Americký film Rýchlo a zbesilo 7 (2015) z produkcie spoločnosti Universal Pictures sa dostal na piatu priečku v rebríčku filmov s najvyššími celosvetovými tržbami z kín. Snímka režiséra Jamesa Wana si od premiéry 1. apríla pripísala na konto takmer 1,322 miliardy amerických dolárov (v prepočte približne 1,22 miliardy eur). Z piatej priečky tak vytlačila animovaný film Ľadové kráľovstvo (2013) s celosvetovými tržbami 1,274 miliardy dolárov. Lepšie sú na tom len Avatar (2009), Titanic (1997), Avengers: Pomstitelia (2012) a Harry Potter a Dary smrti - 2. (2011). V akčnom trileri Rýchlo a zbesilo 7 si zahrali Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Elsa Pataky, Tyrese Gibson, Christopher "Ludacris" Bridges, Lucas Black, Jason Statham, Kurt Russell i Paul Walker, ktorý tragicky zahynul v novembri 2013. Práve jeho nečakaná smrť skomplikovala nakrúcanie filmu. Produkcia napokon pokračovala od apríla 2014 s upraveným scenárom, keďže Walker, predstaviteľ jednej z hlavných postáv, pred smrťou stihol nakrútiť len približne polovicu potrebných záberov. Chýbajúce scény dorábali s dvojníkom a tiež s bratmi zosnulého herca, Calebom a Codym. V postprodukcii tvorcovia použili technológiu CGI (computer-generated imagery, pozn. SITA) a dosiaľ nezverejnené zábery nakrútené pre predchádzajúce filmy zo série. Informácie pochádzajú z webstránky deadline.com a archívu agentúry SITA.

logo Rýchlo a zbesilo 7 je piatym finančne najúspešnejším filmom

Nákupy v Lidli sú teraz ešte výhodnejšie

BRATISLAVA 27. apríla (WBN/PR) - Lidl, čerstvý držiteľ ocenení MasterCard Obchodník s potravinami 2014 a MasterCard Obchodník roka 2014 – Cena verejnosti, sa rozhodol dlhodobo zlacniť niekoľko zákazníkmi najvyhľadávanejších výrobkov predávaných pod privátnymi značkami. Základným princípom spoločnosti Lidl je ponúkať zákazníkom produkty za najvýhodnejšiu cenu na trhu pri zohľadnení kvalitatívne porovnateľných výrobkov. Teraz sú však nákupy v Lidli ešte výrazne výhodnejšie! Obchodný reťazec sa rozhodol zlacniť produkty, ktoré patria k zákazníkmi často vyhľadávaným. "Veľkú väčšinu nášho sortimentu tvoria výrobky predávané pod privátnymi značkami. Medzi zákazníkmi sa tešia vysokej popularite, keďže sa v nich ideálne spája vysoká kvalita a výhodná cena. Štandardne nastavujeme cenu týchto produktov tak, aby bola pri minimálne rovnakej kvalite najpriaznivejšia na trhu. Teraz sme sa však rozhodli dopriať našim zákazníkom ešte výhodnejší nákup a preto garantujeme dlhodobo zníženú cenu niektorých často vyhľadávaných výrobkov," povedal Tomáš Bezák, hovorca spoločnosti Lidl, a dodal: "V Lidli sme presvedčení, že všetci naši zákazníci si zaslúžia rovnaké produkty a rovnaké ceny. Nechceme zvýhodňovať žiaden región na úkor iného a preto naše akcie platia pre všetkých 123 predajní na Slovensku." Z ponuky dlhodobo zlacnených produktov si vyberie skutočne každý. Gazdinky určite ocenia o tridsať percent lacnejší kryštálový cukor, ktorý aktuálne nájdu na pultoch predajní Lidl za 0,55 €, zlacneli aj tri druhy vajec. Na svoje si prídu milovníci zdravej výživy – za obľúbený Cottage Cheese totiž zaplatia iba 0,44 € a rovnako tak aj ľudia obľubujúci mäso – cena salámy Vysočina (700 g) klesla z 3,69 na 2,99 € a za rovnakú sumu si môžu kúpiť aj 600 g slovenských kuracích prsných rezňov. Každého rodiča malého dieťaťa poteší cena plienok Toujours, ktorú Lidl znížil o dve eurá na 6,99 €.

logo Nákupy v Lidli sú teraz ešte výhodnejšie

Nórov v Česku posilní topkanonier Thoresen a ďalší hráči KHL

Hokejista so skúsenosťami zo zámorskej NHL Patrick Thoresen sa predstaví na siedmom seniorskom svetovom šampionáte elitnej kategórie.OSLO 27. apríla (WEBNOVINY) - Najväčšou hviezdou nórskej hokejovej reprezentácie na majstrovstvách sveta v Česku (1. - 17. mája) bude Patrick Thoresen. Tridsaťjedenročný útočník získal v sezóne 2014/2015 cenný Gagarinov pohár v Kontinentálnej hokejovej lige s klubom SKA Petrohrad, v nasledujúcom ročníku bude pôsobiť vo švédskom Djurgaardene Štokholm. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 Hokejista so skúsenosťami zo zámorskej NHL sa predstaví na siedmom seniorskom svetovom šampionáte elitnej kategórie. Tréner Roy Johansen si do mužstva vybral troch brankárov, ôsmich obrancov a štrnástich útočníkov. Figuruje medzi nimi aj ďalšia dvojica hráčov KHL - brankár Dinama Minsk Lars Haugen a obranca Lokomotivu Jaroslavľ Jonas Holös. Nóri sa na MS predstavia v základnej B-skupine v Ostrave, ich súpermi budú postupne výbery Ruska, USA, Fínska, Slovenska, Slovinska, Dánska a Bieloruska. Pred rokom obsadil nórsky tím na MS 12. miesto. Nominácia nórskej hokejovej reprezentácia na MS do Česka: Brankári: Lars Haugen (Dinamo Minsk, Biel./KHL), Steffen Söberg (Valerenga), Lars Volden (Rögle, Švéd.) Obrancovia: Alexander Bonsaksen (Tappara Tampere, Fín.), Stefan Espeland, Daniel Sörvik (obaja Valerenga), Jonas Holös (Lokomotiv Jaroslavľ, Rus./KHL), Mattias Nörstebö (Brynäs, Švéd.), Ole-Kristian Tollefsen (Färjestad, Švéd.), Mats Trygg, Henrik Ödegaard (obaja Lörenskog) Útočníci: Morten Ask, Andreas Stene (obaja Valerenga), Anders Bastiansen (Graz 99'er, Rak./EBEL), Robin Dahlström (Örebro, Švéd.), Kristian Forsberg, Mathias Trettenes (obaja Stavanger), Jonas Djupvik Lövlie (Södertälje, Švéd.), Andreas Martinsen, Ken André Olimb (obaja Düsseldorf, Nem.), Mathis Olimb, Mats Rosseli Olsen (obaja Frölunda, Švéd.), Niklas Roest (Sarpsborg), Martin Röymark (Färjestad, Švéd.), Patrick Thoresen (SKA Petrohrad, Rus./KHL)

logo Nórov v Česku posilní topkanonier Thoresen a ďalší hráči KHL

Pri Sečovciach sa prevrátil autobus a narazil do stromu

V čase nehody bolo v autobuse približne 35 cestujúcich, dvanásť z nich sa zranilo. Dychová skúška vodiča mala negatívny výsledok.BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Pri dopravnej nehode autobusu v Trebišovskom okrese sa dnes ráno okolo 5:35 zranilo 12 ľudí. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, 64-ročný vodič viedol autobus po štátnej ceste medzi mestom Sečovce a obcou Dargov v smere na Dargov. Z doposiaľ nezistených príčin zišiel s autobusom mimo cesty na trávnatý svah, autobus sa prevrátil na pravý bok a strechou narazil do stromu. "Podľa predbežných lekárskych správ sa pri dopravnej nehode ľahko zranilo deväť osôb, ďalšie tri osoby utrpeli zranenia, ktoré si vyžiadali jednorazové ošetrenie. Pri dopravnej nehode vznikla na autobuse škoda približne 20 000 eur," uviedla Mésarová. Podľa vyjadrenia vodiča v čase nehody bolo v autobuse približne 35 cestujúcich. Dychová skúška vodiča mala negatívny výsledok.

logo Pri Sečovciach sa prevrátil autobus a narazil do stromu

Karolína Schmiedlová postúpila do osemfinále v Marrákeši

Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová ťahá sériu ôsmich singlových zápasových úspechov a môže zaútočiť na post národnej jednotky, ktorý patrí Dominike Cibulkovej.MARRÁKEŠ 27. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová postúpila po pondelkovom víťazstve nad 6:4, nad Španielkou Silviou Solerovou-Espinosovou do osemfinálového 2. kola dvojhry na turnaji WTA International v marockom Marrákeši. Po svojom pondelňajšom víťazstve je ešte tri singlové úspechy na tomto podujatí od postu rebríčkovej jednotky SR. Dvadsaťročná Košičanka bude v osemfinálovom 2. kole čeliť postupujúcej z duelu argentínskej kvalifikantky Maríe Irigoyenovej a domácej držiteľky voľnej karty Rity Atikovej, čo pôsobí ako papierovo zvládnuteľná úloha, ale už na štvrťfinále sa črtá duel zverenkyne Milana Martinca so Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou, jedným z najpríjemnejších objavov sezóny a dvojkou predmetného turnaja. V prípade prieniku do semifinále by Karolína Schmiedlová bola dva body za Dominikou Cibulkovou k 4. máju, takže by ešte potrebovala prienik do finále v Maroku. Karolína Schmiedlová, nedávno šampiónka na tvrdom povrchu v hale v poľských Katoviciach, figuruje k 27. aprílu na 46. priečke v renkingu (v prepočtovej verzii sa už posunula na 45. stupienok). Slovenská jednotka Dominika Cibulková, ktorá sa zotavuje po marcovej operácii ľavej nohy, je na 42. mieste. V Marrákeši bude hrať aj Daniela Hantuchová (55.), ale ani trofej by ju neposunula pred Cibulkovú: mala by o osem bodov menej. Kar. Schmiedlová má už teraz istotu 30 bodov do príslušného rebríčka a prémie 3310 amerických dolárov. Výsledok pondelkového stretnutia 1. kjola dvojhry na turnaji WTA International Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem v marockom Marrákeši (dotácia 250 000 USD, antuka): Karolína Schmiedlová (SR.-7) - Silvia Solerová-Espinosová (Šp.) 6:4, 6:4 za 117 minút

logo Karolína Schmiedlová postúpila do osemfinále v Marrákeši

Košičania spísali petíciu, chcú zlikvidovať rómsku osadu

Neprispôsobiví Rómovia z Mašličkova a Luníka IX vyhadzujú veci z kontajnerov na odpad, robia neporiadok, obťažujú obyvateľov a zaregistrovali aj prepady. Najmä starí ľudia sa už boja chodiť von a ak idú, tak väčšinou vo dvojici.KOŠICE 27. apríla (WEBNOVINY) – Mesto Košice chce osloviť okolo sto súkromných vlastníkov pozemkov, na ktorých sa nachádza nelegálna rómska osada Mašličkovo a požiada, by ho splnomocnili na vypratanie nelegálnej osady. Uviedol to dnes primátor Richard Raši v reakcii na petíciu obyvateľov, ktorí žiadajú zrušiť osadu. Nejde totiž o pozemky mesta a akýkoľvek zásah mesta by nebol zákonný. "Na to, aby sme vedeli riešiť Mašličkovo, musíme sa stretnúť s vlastníkmi. Požiadame ich, aby splnomocnili mesto, aby mohlo postupovať v ich mene, ako by šlo o mestské pozemky. To je jediná legálna cesta, aby sa Mašličkovo mohlo riešiť," povedal Raši a doplnil, že potom možno pristúpiť k vyprataniu Mašličkova. Iný spôsob ako búranie chatrčí nevidí. Petíciu za likvidáciu Mašličkova podpísalo vyše 1000 obyvateľov a doručili ju dnes košickému primátorovi Richardovi Rašimu. Ako sa uvádza v petícii obyvateľov, situácia na košickom sídlisku Luník VIII sa už stáva neúnosnou, pretože neprispôsobiví Rómovia z Mašličkova a Luníka IX vyhadzujú veci z kontajnerov na odpad, robia neporiadok, obťažujú obyvateľov a zaregistrovali aj prepady. Najmä starí ľudia sa už boja chodiť von a ak idú, tak väčšinou vo dvojici. Osada Mašličkovo v lesíku v susedstve Luníka VIII a Luníka IX existuje viac rokov a začala vznikať po búraní blokov v mestskej časti Luník IX obývanej väčšinou Rómami. Počet jej obyvateľov žijúcich v chatrčiach stúpa každým rokom, v súčasnosti tam žije okolo 180 ľudí.

logo Košičania spísali petíciu, chcú zlikvidovať rómsku osadu

Poľsko odmietlo Nočných vlkov, zadržali ich na hraniciach

Na priechod Terespol medzi Bieloruskom a Poľskom prišlo asi 15 motorkárov, ktorí čakali na povolenie alebo zamietnutie tranzitu.TERESPOL 27. apríla (WEBNOVINY) - Poľskí pohraniční v pondelok nevpustili desiatich členov ruskej nacionalistickej skupiny motocyklistov Noční vlci na územie Poľska, ktoré je jednou z etáp ich jazdy do Berlína pri príležitosti 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny. Rozhodnutie podľa televíznej stanice TVP oznámil hovorca pohraničnej stráže Dariusz Sienicki. Obrazom: Noční vlci na cestách Motorkári čakali v hangáre Na priechod Terespol medzi Bieloruskom a Poľskom prišlo podľa neho asi 15 motorkárov, ktorí museli na povolenie či zamietnutie tranzitu čakať v neďalekom hangáre. "Tieto osoby nevstúpia do Poľska," povedal Sienicki. Poľské ministerstvo zahraničia minulý týždeň prejazd Nočných vlkov cez svoje územie zakázalo, pričom ako dôvod uviedlo neschopnosť zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť účastníkov, ktorí ho o prejazde informovali prineskoro. Na poľské územie už skôr v pondelok vstúpili ruskí motorkári z inej organizácie, na ktorú sa tento zákaz nevzťahoval. Nemecká vláda tiež oznámila, že neumožní niektorým ruským motorkárom prejazd Nemeckom. Odporúčame: Putinovi Noční vlci vyrazili, v Berlíne narazia na stopku Obrazom: Noční vlci vyrazili na cestu, Poľsko musia obísť Trasa prechádza aj Bratislavou Trasa motorkárov má symbolicky kopírovať postup sovietskej Červenej armády pri oslobodzovaní krajín spod nadvlády nemeckých nacistov. Jazda po trase dlhej približne 5000 kilometrov, ktorá prechádza aj cez Bratislavu, sa skončí 9. mája v Berlíne. Akciu, ktorá odštartovala 25. apríla v Moskve, organizuje Ruská federácia motocyklového turizmu. Zámer mnohých Poliakov poburuje vzhľadom na niekdajšiu okupáciu Sovietmi, ale aj v súvislosti s terajším napätím vo vzťahoch s Ruskom pre krízu na Ukrajine. Najväčší odpor vyvoláva účasť Nočných vlkov, ktorých predseda Aleksandr Zaldostanov známy ako Chirurg je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté USA a Kanadou. Klub Noční vlci otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Rusko odsúdilo rozhodnutie Poľska Rusko v pondelok žiadalo od Poľska vysvetlenie, prečo zakázalo vstup skupine ruských motorkárov, ktorí smerujú do Nemecka pripomenúť si 70. výročie konca druhej svetovej vojny. Podľa hovorcu pohraničníkov skupina nesplnila formálne kritéria na to, aby bola vpustená do krajiny, napríklad neposkytla údaje o svojom programe a dokumenty o pobyte. Ruské ministerstvo zahraničia poľské rozhodnutie "rozhodne odsúdilo". Uviedlo tiež, že krok by mohol byť považovaný za "rúhavý" vzhľadom na hrdinstvo, ktoré ukázali sovietski vojaci v bojoch proti nacistom počas druhej svetovej vojny. Poľská premiérka Ewa Kopaczová prejazd už v sobotu odsúdila ako "jednoznačnú provokáciu".

logo Poľsko odmietlo Nočných vlkov, zadržali ich na hraniciach

Gáborík je pripravený na tlak, Vůjtek povolal aj Ružićku

Slovenský útočník Marián Gáborík sa teší na spoluhráčov z národného tímu. S viacerými sa bude musieť zoznámiť.VIEDEŇ/SCHWECHAT 27. apríla (WEBNOVINY) - Hokejový útočník Marián Gáborík, ktorý pricestoval v nedeľu popoludní na Slovensko a po krátkom oddychu doma v Trenčíne sa v utorok pripojí v Bratislave k slovenskej reprezentácii pred záverečnou prípravou na svetový šampionát, sa teší na spoluhráčov z národného tímu. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 Slovákov čaká búrlivé prostredie S viacerými sa bude musieť zoznámiť. Gáborík je pripravený aj na tlak ako na jedného z lídrov tímu. "Tlak bol vždy, ale myslím si, že ťarcha bude rozložená na viacerých hráčov. Ja som len jedným z nich. Ľahký súper dnes už neexistuje. Treba si uvedomiť, že hokej je tímová hra a vedia ho hrať už všetci. Vstup do turnaja bude, samozrejme, dôležitý, ale určite prídu aj chvíle, keď to nepôjde. Potom sa ukáže, ako sa dokážeme zomknúť," uviedol v rozhovore pre denník Plus jeden deň Marián Gáborík. V Ostrave čaká na reprezentáciu SR búrlivé prostredie, fanúšikovia budú tím hnať dopredu. Gáborík však upozorňuje: "Na jednej strane budeme potrebovať podporu fanúšikov a dobrú kulisu, ale na druhej sa nesmieme dať nimi poblázniť, i keď nás budú hnať dopredu." Odporúčame: Program hokejových majstrovstiev sveta v Česku Graňák prišiel o céčko, s novým kapitánom je spokojný Slovensko bude mať na MS dvoch rozhodcov, zažijú premiéru Slováci sú podľa Vůjtka v porovnaní s minulým rokom silnejší Kanadu na šampionáte posilní jedna z najväčších hviezd NHL Z prípravy netreba robiť tragédiu Tridsaťtriročný krídelník bol doteraz v zámorí, kde sa pripravoval individuálne s pomocou asistentov hlavného kouča Los Angeles Kings. Pre jeho klub sa sezóna skončila 11. apríla. Zo zámoria pozorne sledoval aj výsledky slovenskej reprezentácie v príprave. "Aj keď sme v niektorých zápasoch zaváhali, netreba robiť z prípravy žiadnu tragédiu. Napokon, tá slúži na to, aby sa tím čo najlepšie pripravil. Na šampionáte nechá každý z nás na ľade všetko. Ale netreba mať dopredu veľké oči, treba ísť od zápasu k zápasu," doplnil pre Plus jeden deň Marián Gáborík. Odchovanec trenčianskeho hokeja naposledy reprezentoval Slovensko na domácom svetovom šampionáte v Bratislave v roku 2011. Predtým štartoval aj na MS v rokoch 2001, 2004, 2005 a 2007 či na ZOH 2006 a 2010. Ružička možno nahradí Nagya Účasť slovenského hokejistu Ladislava Nagya na májových majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave je otázna, dôvodom je jeho zdravotný stav. Tréner národného tímu SR Vladimír Vůjtek má o starosť navyše. Aj preto sa rozhodol do mužstva pozvať českého vicemajstra Štefana Ružičku z Třinca. "Budeme čakať, ako sa vyvinie Ladislavov zdravotný stav. Třinecký útočník Ružička bol v zápasovom zaťažení a v mužstve patril medzi najlepších hráčov. V bodovaní play-off celej českej ligy skončil Štefan na piatom mieste a vo svojom tíme bol dokonca druhý najlepší," vysvetlil dôvody nominovania Ružičku na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja tréner Vladimír Vůjtek. Tridsaťročný útočník sa naposledy v slovenskom drese objavil v príprave pred majstrovstvami sveta 2012. Rodák z Nitry hral na svetových šampionátoch v rokoch 2009 a 2011. V reprezentácii SR nastúpil v 42 zápasoch a dal v nich trinásť gólov. "Som veľmi šťastný, že sa mi tréneri ozvali a povolali ma. Vždy som rád reprezentoval Slovensko a teším sa, že si slovenský dres oblečiem opäť. Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo, ale je dobré, že sme hrali s Třincom finálovú sériu na sedem zápasov, a tak som nevyšiel z tempa. Na utorňajší zraz sa veľmi teším," uviedol na zväzovom webe Štefan Ružička.

logo Gáborík je pripravený na tlak, Vůjtek povolal aj Ružićku

Recept dňa

Bábovka so zemiakovým škrobom

6 vajec
180 g cukru
1 vanilkový cukor
130 g zemiakového škrobu (solamyl)
60 g pšeničnej múky
2 PL rozpusteného masla (rastlinného tuku)
strúhanka

Do peny vyšľahajte žĺtka, cukor a vanilkový cukor. Do tejto hmoty zľahka pridajte striedavo po lyžičkách sneh z bielkov a zmes pripravenú zo škrobu a múky. nakoniec pridajte rozpustené maslo (tuk). Cesto vlejte do bábovkovej formy, ktorú ste predtým vymazali tukom a vysypali strúhankou (múkou). Pomaly pečte v mierne vyhriatej rúre asi 1 hod.

Dobrá rada

Domáci peeling z medu

4 polievkové lyžice medu a 2 čajové lyžice soli zmiešate a krúživými pohybmi nanesiete na tvár, ramená a dekolt. Peeling nechajte pôsobiť 10 minút a potom ho zmyte vlažnou vodou. Tento peeling môžete použiť aj na celé telo. Soľ obrúsi pokožku odumreté časti pokožky, med pokožke znovu dodá vláčnosť, vitamíny a výživu.

Stavebník

Systémy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré odniekiaľ čerpá teplo. Jedno z prvých tepelných čerpadiel vynašiel Slovák Aurel Stodola v roku 1921.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Sečovce-Bačkov, Dargov, Dvorianky, Hriadky, Horovce, Moravany, Malé Ozorovce, Parchovany, Trnávka, Veľké Ozorovce, Zbehňov, Zemplínska Teplica
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang