Aktuálne spravodajstvo - Mesto Sečovce

Aktuálne spravodajstvo

Na rómsky holokaust sa nesmie zabúdať, tvrdí splnomocnenec

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Rómsky holokaust, resp. poraimos, ako ho nazývajú Rómovia, nemôže zostať zabudnutou, odloženou a zamlčovaniu kapitolou v našich dejinách. Pre agentúru SITA to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Jeho úrad vyzýva mestá a obce, mimovládne organizácie, ako aj cirkvi či komunitné centrá, aby si pripomenuli rómske obete nacizmu, "pretože takmer v každej obci boli nevinní ľudia z rómskej komunity vo vojnových časoch označení za asociálov, čo znamenalo transport do pracovných a koncentračných táborov", priblížil. Odporúčame: Obrazom: V osade Nový Dvor si Rómovia postavia vlastné domy Spomienka cez kladenie vencov Úrad splnomocnenca vlády podporuje aktivity, na ktorých si Rómovia a majoritné obyvateľstvo pripomenú udalosti spred 70 rokov. Zaslúžia si to podľa splnomocnenca Rómovia, pre ktorých malo vojnové prenasledovanie tragické následky, no aj tí, ktorí toto utrpenie prežili. "Pripomínanie si nezmyselnej likvidácie Rómov má význam, a to pre vzájomný rešpekt, ohľaduplnosť, či už zo strany Rómov alebo majority a pre naše budúce spolunažívanie," skonštatoval Pollák. Spomienkové podujatia budú 1. a 2. augusta. V piatok 1. augusta o 14:00 sa uskutoční pietny akt kladenia vencov v Dunajskej Strede, o 17:00 spomienková svätá omša v bratislavskom Dóme svätého Martina. V sobotu budú klásť vence o 10:00 v Banskej Bystrici, o 16:00 v Hanušovciach nad Topľou. V oboch prípadoch vence položia k Pamätným tabuliam, ktoré pripomínajú rómsky holokaust. Pollákov úrad podporil v záujme šírenia informácií o tejto historickej udalosti výrobu publicisticko-umeleckej diskusnej relácie Poraimos a dokumentárneho filmu V útvare. Oba tieto príspevky k pripomenutiu si rómskeho holokaustu si môžu diváci pozrieť 2. augusta na Dvojke RTVS. Spomienka na obete Práve 2. august je dňom spomienky na obete holokaustu. "Presne pred 70 rokmi v noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime – Brezinke v plynových komorách zavraždených 2 900 Sintov a Rómov," vysvetlil pre agentúru SITA splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Počas druhej svetovej vojny zahynulo podľa jeho slov 300-tisíc Rómov. "Kým Židia na likvidáciu svojho národa používajú slovo holokaust, ktoré v gréčtine znamená spálenie, Rómovia svoju cielenú likvidáciu v koncentračných táboroch označujú rómskym slovom poraimos, čo znamená požieranie," vysvetlil. Ako na záver dodal, o rómskom poraimose máme aj po 70-tich rokoch len strohé a nedostatočné informácie, ktoré sa dajú zhrnúť do niekoľkých strán. "Rómsky poraimos je označovaný ako utajený a utajovaný," doplnil Peter Pollák.

logo Na rómsky holokaust sa nesmie zabúdať, tvrdí splnomocnenec

Európska komisia vydala nový zoznam sankcionovaných Rusov

BRUSEL 31. júla (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) v stredu zverejnila mená ôsmich Rusov a názvy troch spoločností, ktorým EÚ najnovšie zmrazila majetok v rámci sankcií voči Rusku za jeho prístup k separatistickému povstaniu na východe Ukrajiny. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Na zozname, ktorý sa objavil v úradnom vestníku dvadsaťosmičky, figurujú viaceré osoby blízke ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vrátane veľkopodnikateľa Arkadija Rotenberga známeho ako jeho dlhoročný partner pri zápasení v džude. Členovia EÚ pridali na čiernu listinu taktiež Jurija Kovaľčuja a Nikolaja Šamalova, vlastníkov najväčších podielov v banke Rossija spájanej s Kremľom. Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU. Jednou z menovaných firiem je Ruská národná komerčná banka, ktorá začala pôsobiť na Kryme ako prvá ruská banka po marcovom anektovaní územia. Ďalšími sú výrobca protilietadlových zbraní Almaz-Antej a letecký dopravca Dobroľot prevádzkujúci linku medzi Moskvou a Simferopolom na Kryme. Po najnovšom rozšírení EÚ uplatňuje v súvislosti s krízou na Ukrajine sankcie v podobe zmrazenia majetku a nevydávania cestovných víz voči 95 jednotlivcom a 23 subjektom. Odporúčame: Rusi chcú zmierniť dopady sankcií, Kalašnikov ľutuje USA Balík pomoci pre Ukrajinu bude možno potrebovať zmeny Video: Na Ukrajine zasiahla strela domov dôchodcov Povstalci na Ukrajine kradnú trosky zostreleného boeingu Únia sa dohodla na znení nových sankcií proti Rusku Stovky britských vojakov pôjdu na cvičenie Čierny orol

logo Európska komisia vydala nový zoznam sankcionovaných Rusov

Hrebienok ovládnu medvede, rodiny s deťmi si prídu na svoje

POPRAD 31. júla (WEBNOVINY) - Už tento štvrtok privíta Hrebienok siedmy ročník Medvedích dní, ktoré sú najúspešnejším letným podujatím vo Vysokých Tatrách v posledných rokoch. Medvedie dni za uplynulých šesť rokov prilákali do Tatier viac ako 100-tisíc návštevníkov. Vlani prišlo na Hrebienok počas troch dní 27-tisíc návštevníkov. "Aktuálny ročník prinesie rokmi overené a odskúšané atrakcie, aj úplné novinky. Jednou z nich je predĺženie podujatia o jeden deň," informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Príde aj Majster N. Organizátori pripravili počas štyroch dní na Hrebienku bohatý program, v ktorom sa predstaví 13 rôznych divadiel a subjektov. Netradičný festival medveďov je určený predovšetkým pre rodiny s deťmi. Chýbať nebude Majster N. Tanečná škola CreDance naučí deti tancovať medvedí tanec. Na Hrebienok prídu rozprávkoví vychovávatelia detí - divadlo Maškrta s hrou Maškrtníček, chýbať nebude Fíha tralala, Elá a Hop alebo skupina Funny Fellows. Všetkým návštevníkom sa podľa Maťašovskej oplatí priniesť so sebou aj medvedíka, za čo čaká každého návštevníka darček. Dopravu vylepšia Podujatie Medvedie dni bude znamenať veľký nápor na dopravu v Starom Smokovci a na Hrebienku. Pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok bude jazdiť nepretržite. Tohto roku sľubujú organizátori aj lepšie zvládnutie dopravy a parkovania v Starom Smokovci. "Nainštalujeme dočasné dopravné značenie a je pripravená zmena organizácie dopravy v Starom Smokovci. Zároveň sme pripravili ďalšie dočasné parkovanie plochy aj s obsluhou," uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Podrobnú mapu organizácie dopravy a parkovacích plôch, ako aj kompletný program podujatia nájdu návštevníci na internetovej stránke Regiónu Vysoké Tatry Regiontatry.sk. Medvedie dni na Hrebienku potrvajú až do nedele 3. augusta.

logo Hrebienok ovládnu medvede, rodiny s deťmi si prídu na svoje

Krvavé boje v Líbyi nútia obyvateľov utekať do Tuniska

TUNIS 31. júla (WEBNOVINY) - Prudké boje v Líbyi za posledný týždeň vyhnali do susedného Tuniska tisíce ľudí, čo predstavuje najväčší prílev utečencov od občianskej vojny v roku 2011. V stredu o tom informoval tuniský minister zahraničných vecí Mundží Hámdí, ktorý neuviedol celkový počet, denne však podľa neho prichádza päť- až šesťtisíc Líbyjčanov a číslo má stúpajúcu tendenciu. Varoval pritom, že vláda by mohla zatvoriť hraničné priechody, keďže krajina nie je na veľký nápor pripravená. "Našou absolútnou prioritou je bezpečnosť a stabilita Tuniska a keď to bude nutné, hranicu zatvoríme," povedal Hámdí pred novinármi v Tunise. Líbyou posledné dva týždne zmieta najkrvavejšie násilie od pádu režimu na čele s Muammarom Kaddáfím, pričom len boje o kontrolu nad letiskom v Tripolise majú na konte takmer stovku mŕtvych a 400 zranených. Znepriatelené milície v stredu pristúpili na dočasné prerušenie bojov pri letisku, aby umožnili hasičom zasiahnuť proti obrovskému požiaru, ktorý zachvátil ropné zásobníky. Okrem obyvateľov mesto medzitým hromadne opúšťajú aj zahraniční diplomati.

logo Krvavé boje v Líbyi nútia obyvateľov utekať do Tuniska

Trenčín čaká v EL veľký sviatok, Trnava zabojuje v Škótsku

ŽILINA 31. júla (WEBNOVINY) - Futbalisti AS Trenčín majú za sebou v pohárovej Európe zápasy proti švédskemu IFK Göteborg, rumunskému tímu Astra Giurgiu a zatiaľ naposledy proti srbskej Vojvodine Nový Sad. So súperom z Anglicka si však zmerajú sily prvý raz. Vo štvrtok od 19.00 h čaká na zverencov trénera Martina Ševelu prvý diel dvojsúboja 3. predkola Európskej ligy proti Hull City AFC a zároveň veľký futbalový sviatok. Hráči Hullu City obsadili v uplynulej sezóne najvyššej anglickej súťaže 16. miesto a ako finalisti FA Cupu v pohárovej Európe budú mať premiéru. "Verím tomu, že chlapci odvedú maximum. Bude to jazda od prvej do poslednej minúty. Hráčov pripravujeme na to, aby sa len nepozerali na súpera ako hrá, ale aby tak hrali aj oni. Chceme byť úspešní, chceme si to s nimi rozdať. Oni nesmú mať pocit, že my sme len ich sparingpartner," povedal tréner AS Trenčín Martin Ševela na stredajšej tlačovej besede. Trenčín odohrá svoj súboj v Žiline Brankár a zároveň kapitán AS Miloš Volešák povzbudzujúco dodal: "Na Premier League sa pozeráme doma v televízii, teraz si môžeme proti tým hráčom zahrať a to je veľká výzva. Máme rešpekt, ale nesmieme sa ich báť. Sami sme zvedaví, aké zrkadlo nám to nastaví." Na otázku, či si trúfa udržať v prvom stretnutí proti Hullu čisté konto, Volešák zareagoval: "Tak to neberiem. Dôležité je, aby sme všetci odviedli maximum a potom sa dostaví aj výsledok." Trenčania nemôžu na dvojzápas s Hullom rátať so zraneným brazílskym útočníkom Jairom, ktorý vypadne minimálne na mesiac. "Mierne problémy má aj obranca Madu, uvidíme zajtra, či nastúpi. Ostatní hráči sú zdraví a nachystaní na štvrtkový zápas," konštatoval Ševela. AS Trenčín si vybral pre domáci súboj s Hullom prostredie v Žiline, ktoré je zrejme najfutbalovejšie na Slovensku. O to by sa mali postarať aj fanúšikovia. Dosiaľ sa na štvrtkové meranie síl predalo približne 6000 vstupeniek, ale lístky budú k dispozícii aj krátko pred zápasom v pokladniach priamo na štadióne. Jeho kapacita je 10 770 miest. Obrazom: Trenčín v druhom predkole postúpil cez Vojvodinu Pauza Trnave padla vhod K splneniu cieľa - doviezť zo Škótska čo najlepší výsledok - by mala futbalistom trnavského Spartaka pomôcť aj skutočnosť, že pred spomenutým štvrtkovým prvým zápasom 3. predkola Európskej ligy na pôde FC St. Johnstone mali cez víkend dva dni voľna. "Andeli" počas uplynulého víkendu mali odohrať ligové stretnutie proti Slovanu Bratislava, ale pre účinkovanie oboch tímov v pohárovej Európe duel odložili na neurčito. "Určite nám pauza padla vhod. Aspoň sme si trochu fyzicky odpočinuli. Víkend bol voľný, ale od pondelkového rána sme už znova naplno zarezávali," poznamenal pre portál Sport.sk Marek Janečka, autor dvoch gólov z odvety 2. predkola kontinentálneho pohára číslo dva s gruzínskym mužstvom FC Zestafoni (3:0). Najbližší súboj čaká zverencov Juraja Jarábka vo štvrtok od 20.45 h SELČ v škótskom meste Perth, kde je doma šiesty klub tamojšej najvyššej ligovej súťaže a úradujúci víťaz národného pohára FC St. Johnstone. "Chlapci dostali po tom náročnom programe dva dni voľna. Myslím si, že im to prospelo. Svedomito sme sa pripravili a verím, že nadchádzajúce zápasy zvládneme k našej spokojnosti," vyjadril sa kouč "červeno-čiernych" Jarábek, ktorý bude mať na Ostrovoch k dispozícii už aj donedávna pre zranenie absentujúceho českého útočníka Martina Vyskočila. Obrazom: Futbalisti Trnavy postúpili cez FC Zestafoni Škóti sú favoritmi "Zdravotný stav kádra sa zlepšil, pribudol nám Vyskočil, ktorý je stopercentne fit a aj ostatní hráči sú v poriadku. O súperovi sme zohnali všetky potrebné materiály, len nemáme DVD, pretože bolo ťažké získať ho. Videl som len finále Škótskeho pohára s Dundee. Náš najbližší súper hrá typický škótsky futbal, čaká nás výborné prostredie a skvelí fanúšikovia, takže sa tešíme. Škóti sú favoriti, v renkingu sú oveľa vyššie ako my, je to futbalová krajina. Nehovorím, že my nie, ale je realita, že sú na tom lepšie. Ideme sa s tým pobiť a chceme uhrať čo najlepší výsledok," doplnil bývalý kormidelník Zlatých Moraviec Juraj Jarábek. FC St. Johnstone prešiel v 2. predkole EL cez švajčiarsky klub FC Luzern. V oboch meraniach síl sa zrodili remízy 1:1, v odvete na Ostrovoch lepšie zvládli rozstrel z bieleho bodu domáci, ktorí premenili všetkých päť pokusov, zatiaľ čo na strane "helvétov" zaváhal v druhej sérii Marco Schneuwly. Odvetné meranie síl medzi Trnavou a St. Johnsotone je na programe budúci štvrtok 7. augusta o 19.00 h na štadióne FC ViOn Zlaté Moravce.

logo Trenčín čaká v EL veľký sviatok, Trnava zabojuje v Škótsku

NOVA: Pri výbere odťahovky v Starom Meste porušili zákon

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Výber odťahovej služby pre bratislavské Staré Mesto sprevádzalo niekoľko porušení zákona o verejnom obstarávaní. Tvrdí to hnutie NOVA s tým, že to konštatoval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) po ukončení kontroly na základe podnetu podpredsedu hnutia Gábora Grendela. Informovalo o tom tlačové oddelenie hnutia NOVA. Podpredseda hnutia NOVA a zároveň kandidát na starostu Starého Mesta Grendel napadol tender ešte vo februári tohto roka. V liste adresovanom ÚVO upozornil na niekoľko pochybení, ako napríklad nezdôvodnenie súťaže s jedným uchádzačom či vyhlásenie elektronickej aukcie cez víkend. Tender bol netransparentný "Úrad pre verejné obstarávanie uznal niektoré pochybenia z podnetu a našiel aj ďalšie. Jedno z nich podľa kontroly mohlo priamo ovplyvniť výsledok verejného obstarávania a navyše bolo v rozpore s princípom transparentnosti, tak ako to definuje zákon o verejnom obstarávaní," informovalo tlačové oddelenie NOVA s tým, že o aké pochybenie išlo, úrad zatiaľ nekonkretizoval. Podľa Grendela kontrola potvrdila, že tender na odťahovú službu v Starom Meste bol netransparentný. "Som presvedčený o tom, že víťaz bol vopred jasný," komentoval Grendel. Hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová pre agentúru SITA povedala, že tvrdenia Grendela sú zavádzajúce a motivované čistou snahou zmanipulovať verejnú mienku v rámci politickej kampane. "Vzhľadom na to, že ÚVO nezrušil súťaž a na základe kontroly neudelil žiadnu sankciu, možno skonštatovať, že prišlo k drobnému administratívnemu pochybeniu, ktoré nemalo vplyv na verejné obstarávanie," povedala Obuchová s tým, že zistenie ÚVO sa týka pochybenia, kedy nebolo v doložených materiáloch z banky uvedené, že účet uchádzača nie je predmetom exekúcie. Obstarávateľom nebola mestská časť To bolo podľa hovorkyne k dispozícií dodatočne s dátumom vyhotovenia 3. decembra 2013, teda v čase predkladania ponúk. "Navyše ide o uchádzača, ktorý absolvoval viacero verejných súťaží so subjektmi z verejnej správy a s väčším počtom verejne známych klientov, z čoho jasne vyplýva, že nečelí problémom s exekúciou. Pri ostatných zisteniach ÚVO konštatuje, že tie nemali vplyv na výsledok predmetného verejného obstarávania," uzavrela Obuchová a dodala, že obstarávateľom nebola mestská časť, ale spoločnosť Staromestská a.s. Spoločnosť Staromestská a.s., ktorej hlavným akcionárom je mestská časť Staré Mesto, vyhlásila verejné obstarávanie na odťahovanie vozidiel na komunikáciách v správe Starého Mesta minulý rok. Tender za takmer 1,5 milióna eur vyhrala spoločnosť Car Towing a.s.

logo NOVA: Pri výbere odťahovky v Starom Meste porušili zákon

Miznúce spreje sa osvedčili, využijú ich aj v Premier League

LONDÝN 30. júla (WEBNOVINY) - Do výstroja futbalových rozhodcov v anglickej Premier League pribudnú od novej sezóny 2014/2015 spreje s miznúcou penou. Novinka od vynálezcu Heina Allemagna zabezpečujúca zachovanie predpísanej vzdialenosti brániacich hráčov od miesta priestupku pri rozohrávaní priameho kopu sa prvýkrát použila na nedávnych majstrovstvách sveta v Brazílii a futbalovou obcou bola prijatá veľmi pozitívne. Rovnaký názor má aj šéf Premier League Richard Scudamore: "Na MS 2014 v Brazílii bolo evidentné, že spreje s miznúcou penou sú výhodné pre rozhodcov, hráčov a vlastne pre všetkých tých, ktorí sledujú futbal." Nový ročník Premier League 2014/2015 sa začne 16. augusta.

logo Miznúce spreje sa osvedčili, využijú ich aj v Premier League

Slovanisti si spestrili prípravu, zabavili sa za volantom

ORECHOVÁ POTÔŇ 30. júla (WEBNOVINY) - Hokejisti Slovana Bratislava vymenili v stredu popoludní výstroj a prepotené tréningové dresy za volanty automobilov a tvrdú letnú prípravu si sprestrili v areáli motoristického okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni. Hráči tímu Kontinentálnej hokejovej ligy si mohli vyskúšať a otestovať svoje jazdecké schopnosti v rôznych situáciách - v škole šmyku, driftovania i off-roadu. V Orechovej Potôni strávili príjemné popoludnie, počas ktorého mohli na pár chvíľ zabudnúť na tréningovú drinu. "Niečo podobné som zažil prvýkrát. Vyskúšali sme si rôzne situácie, ktoré nám môžu pomôcť v reálnej premávke. Radi sme si takto spestrili prípravu. Bolo to skutočne zábavné," povedal obranca Kurtis Foster. Odporúčame aj: Bratislavský Slovan slávi úspech na sociálnych sieťach Hokejisti Slovana začali prípravu výhrou nad Novokuzneckom Posile obranných radov belasých sa v slovenskej metropole zatiaľ páči. "Veľa času trávim v hoteli a na štadióne, ale už čoskoro sa budem sťahovať do bytu. Príjemne je v centre mesta i pri Dunaji. Už sa teším na príchod najbližších," dodal Forster. Najväčšiu odozvu malo u hráčov jazdenie na dráhe pre off-road vozidlá. Na cvičisku absolvovali v autách viaceré moduly rôznej náročnosti. "Pri jednom náklone som si myslel, že sa už prevrátime a inštruktor nám povedal, že máme ešte pri náklone pätnásť stupňov k dobru," priznal útočník Michal Vondrka.

logo Slovanisti si spestrili prípravu, zabavili sa za volantom

Premiér Erdogan rozdeľuje podľa prieskumov tureckú verejnosť

ANKARA 30. júla (WEBNOVINY) - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan polarizuje spoločnosť vo svojej vlasti. Vyplýva to z výsledkov májového prieskumu verejnej mienky zverejnených v stredu. Z nich vyplýva, že favorit augustových prezidentských volieb má podľa 48 percent spomedzi tisícky opýtaných dobrý vplyv na krajinu. Rovnaký počet respondentov však má na vec presne opačný názor. Dlhoročný predseda tureckej vlády podľa 55-percentnej väčšiny pochybil pri reakcii na minuloročné protivládne nepokoje, ktoré vládne sily potlačili pomocou vodných diel a slzotvorného plynu. Celkovo je so smerovaním krajiny nespokojných 51 percent Turkov, opačný názor vyslovilo 44 percent opýtaných. Odporúčame aj: Turecké ženy sa vysmiali vicepremiérovi pre kritiku smiechu Erdoganovo 11-ročné vládnutie v prevažne moslimskej krajine prinieslo hospodársky rast, no i obvinenia z porušovania ľudských práv a slobôd, rozmáhajúcej sa korupcie a zneužívania verejných zdrojov. Nespokojnosť s jeho konzervatívnym vládnutím vyvrcholila minulý rok, keď krajinu zasiahli mohutné demonštrácie. Ich rázne potlačenie vyvolalo medzinárodnú kritiku. Podľa prieskumov sa Erdogan stane prezidentom už v prvom kole a pri moci tak bude minimálne do roku 2019, čo z neho spraví najdlhšie vládnuceho lídra od Atatürka. Opozícia tvrdí, že by sa mal vzdať premiérskej pozície v záujme rovnakých podmienok pre všetkých kandidátov. Z nich okrem premiéra vyniká intelektuál Ekmeleddin Ihsanoglu.

logo Premiér Erdogan rozdeľuje podľa prieskumov tureckú verejnosť

Rafael Nadal je zranený, odhlásil sa z turnajov

NEW YORK 30. júla (WEBNOVINY) - Španielsky tenista Rafael Nadal sa pre zranenie pravého zápästia odhlásil z účasti na turnajoch na tvrdých povrchoch v Toronte a Cincinnati a jeho štart na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open v New Yorku, kde by mal obhajovať lanský titul, je tiež otázny. V stredu o tom informoval manažér Nadala, ktorý je síce ľavák, ale bekhend hrá obojručne. Turnaj v Toronte sa začína v 4. augusta, Cincinnati je na programe o týždeň neskôr a obe podujatia mali byť súčasťou prípravy v súčasnosti druhého hráča svetového rebríčka na US Open, kde sa bude hrať od 25. augusta. Odporúčame aj: Video: Lisická utvorila nový rekord v rýchlosti podania Hantuchová zabojuje o štvrťfinále v USA s katom Cibulkovej Lukáš Lacko hladko postúpil vo Washingtone do osemfinále

logo Rafael Nadal je zranený, odhlásil sa z turnajov

Poľský horolezec spadol zo Širokej veže, zasahoval vrtuľník

POPRAD 30. júla (WEBNOVINY) – Horskí a leteckí záchranári v stredu vo Vysokých Tatrách zachraňovali poľského horolezca. Napoludnie oznámil turista pád horolezca na Širokej veži. Poľský horolezec zatiaľ z nezistených príčin vypadol v poslednej zlaňovanej dĺžke. Odporúčame aj: Holanďan uviazol v Tatrách na 40 hodín, pomáhal aj Interpol Pri páde utrpel poranenia hlavy a vážnu zlomeninu predkolenia. Horskí záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Leteckí záchranári zobrali v Starom Smokovci na palubu vrtuľníka horského záchranára a následne leteli do Veľkej Studenej doliny. Horský záchranár a lekár zraneného Poliaka ošetrili a pripravili na letecky transport. Zraneného poľského horolezca transportoval vrtuľník do popradskej nemocnice na ďalšie ošetrenie, informovala Horská záchranná služba.

logo Poľský horolezec spadol zo Širokej veže, zasahoval vrtuľník

Rastislav Staňa bude v Sparte jednotkou, verí mu aj legenda

PRAHA 30. júla (WEBNOVINY) - Slovenský hokejový brankár Rastislav Staňa prestúpil pred sezónou 2014/2015 do Sparty Praha, kde ho na post jednotky medzi troma žrďami angažovali namiesto Tomáša Pöpperleho. "Teším sa na atmosféru, pretože na Spartu sa chce každý vytiahnuť. Budem to mať ťažké, ale o to viac vás hokej baví, keď ľudia utvoria dobrú kulisu," uviedol v článku na stránke hokej.idnes.cz 34-ročný gólman, ktorý po odchode z ruského CSKA dochytal uplynulý ročník v HC Košice a tešil sa z majstrovského titulu. Staňu zlákala do českej metropoly aj Liga majstrov. "Hľadal som angažmán v Európe a keď prišla ponuka zo Sparty, tak mi to s vidinou Ligy majstrov prišlo zaujímavé. Pokiaľ budem podávať dobré výkony, tak sa nemám čoho báť. Ak sa mi nebude dariť, tak je jedno, kde ste, tlak je všade," tvrdí majster sveta z roku Brankárska hokejová legenda Jiří Holeček vyjadril vieru, že Staňa bude oporou. "Nezaregistroval som to, ale určite ma to teší, keď to povedala taká legenda. Budem sa snažiť jeho slová naplniť," dodal slovenský gólman.

logo Rastislav Staňa bude v Sparte jednotkou, verí mu aj legenda

Z albánskej centrálnej banky ukradli zamestnanci milióny eur

TIRANA 30. júla (WEBNOVINY) - Albánska centrálna banka v stredu potvrdila odcudzenie v prepočte piatich miliónov eur z budovy, kde skladuje rezervné finančné prostriedky. Inštitúcia, ktorá okrem iného zodpovedá za stabilitu cien a dohliada na súkromné banky, uviedla, že peniaze mizli v priebehu dlhšieho obdobia, podľa tamojších médií išlo o štyri roky. Úrady v tejto súvislosti minulý týždeň potvrdili zadržanie dvoch zamestnancov banky. Jeden z nich sa ku krádeži priznal, no väčšinu peňazí údajne minul na hazard. Národná banka chudobnej balkánskej krajiny odmietla, že odcudzenie peňazí malo negatívny vplyv na fungovania banky a plnenie si povinností.

logo Z albánskej centrálnej banky ukradli zamestnanci milióny eur

Francúzi uzavreli veľvyslanectvo v Líbyi, evakuujú občanov

PARÍŽ/TRIPOLIS 30. júla (WEBNOVINY) - Francúzsko v stredu dočasne uzavrelo svoje veľvyslanectvo v Líbyi a začalo evakuovať svojich občanov z krajiny vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu. Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí v Paríži vláda "podnikla všetky nevyhnutné opatrenia, aby umožnila dočasne opustiť krajinu tým francúzskym štátnym príslušníkom, ktorí si to želajú". Ešte v nedeľu rezort vyzval všetkých Francúzov, aby odcestovali z Líbye, ktorou posledné dva týždne zmieta najkrvavejšie násilie od občianskej vojny v roku 2011. Minulý týždeň z krajiny stiahli svojich diplomatov USA i OSN, ktorých príklad nasleduje väčšina západných vlád. Súperiace milície bojujúce o kontrolu nad letiskom v Tripolise sa v stredu dohodli na dočasnom prímerí, aby umožnili hasičom zasiahnuť proti obrovskému požiaru, ktorý zachvátil ropné zásobníky po dopade rakety. S výnimkou sporadického ostreľovania je tak streda najpokojnejším dňom v Tripolise za posledné dva týždne. Situácia sa čiastočne upokojila i v druhom najväčšom meste Bengází, kde islamisti a ich spojenci obsadili jednu z armádnych základní. Líbyjský Červený polmesiac a iné zdravotnícke zdroje uviedli, že dva dni trvajúce boje o základňu špeciálnych síl si vyžiadali najmenej 75 obetí, ktorými sú prevažne vojaci.

logo Francúzi uzavreli veľvyslanectvo v Líbyi, evakuujú občanov

Expolicajtovi znížili trest v kauze lúpežného prepadnutia

BANSKÁ BYSTRICA 30. júla (WEBNOVINY) – Trest dvanásť rokov odňatia slobody a peňažný trest sedemtisíc eur uložil dnes senát Okresného súdu v Banskej Bystrici pre odsúdeného expolicajta Miroslava Jacka v obnovenom súdnom konaní. Miroslava J. a jeho kolegu Róberta Petluša odsúdili v roku 2009 za lúpežné prepadnutia rodičov futbalistu Vratislava Greška a rodiny banskobystrického advokáta Jána Smetanu. Miroslava Jacka vtedy poslali súdy do väzenia na trinásť rokov. Obnovené konanie súvisí s nálezom Ústavného súdu SR o protiústavnosti upravovať spodnú hranicu sadzby pri ukladaní trestu za viac skutkov podľa sprísňujúcej tzv. asperačnej zásady. Nový verdikt prvostupňového súdu nie je právoplatný, prokurátor generálnej prokuratúry i odsúdený expolicajt sa odvolali. Odporúčame aj: Expolicajtovi povolili obnovu konania v kauze prepadnutia Bývalí banskobystrickí policajti kukláč Miroslav Jacko a vyšetrovateľ Róbert Petluš aj s bývalým trenčianskym kukláčom Jurajom Roszíkom v marci 2004 prepadli, zbili a okradli rodičov futbalistu Vratislava Greška v Tajove pri Banskej Bystrici. Vo februári 2005 prepadli, zbili a okradli rodinu banskobystrického advokáta Jána Smetanu. Pokus lúpeže spáchal policajný gang v decembri 2004 v Kalnej nad Hronom. Roszíka, ktorý sa podieľal aj na vražednom útoku na podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky, v tomto prípade nesúdili. K útoku na Kubašiaka i k lúpežiam sa priznal a s prokurátorom sa dohodol na treste 8,5 roka väzenia a pokute 1 659,69 eur (50 tisíc korún). V prípade lúpeží vystupoval ako korunný svedok obžaloby, rovnako, ako v kauze Kubašiakovej vraždy. Expolicajt Petluš, ktorého okrem lúpeží s Miroslavom J. odsúdili aj za vraždu Jána Kubašiaka z Polomky, dostal trest 25 rokov odňatia slobody. Na požiadanie Miroslava J. senát Okresného súdu v Banskej Bystrici z obnoveného súdneho pojednávania vylúčil médiá. Miroslav J. to vysvetlil článkami v istom týždenníku, ktoré ublížili jeho osobe. Vyhlásil tiež, že vo väzení ho spoluväzni ponižovali a istý čas musel stráviť aj na samotke.

logo Expolicajtovi znížili trest v kauze lúpežného prepadnutia

Japoncov ničia horúčavy, o život prišlo najmenej 15 ľudí

TOKIO 30. júla (WEBNOVINY) - Najmenej 15 ľudí prišlo o život a ďalší tisíce skončili v nemocnici v dôsledku horúčav, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli Japonsko. Podľa utorňajších informácií tamojších úradov tvoria takmer polovicu hospitalizovaných ľudia vo veku nad 65 rokov, ktorí zvládajú vysoké teploty najhoršie. Tie na japonských ostrovoch od minulého týždňa niekoľko dní za sebou prekračujú 30 stupňov Celzia. V sobotu to bolo 35 stupňov, čoho výsledkom bolo šesť úmrtí. Pre zdravotné problémy spojené najmä so srdcom hospitalizovali 8600 ľudí, informuje portál New York Magazine. Japonsko zápasilo s extrémnymi horúčavami aj minulý rok. Zomrelo vtedy 17 ľudí a desaťtisíce museli vyhľadať lekársku pomoc. Tamojší meteorológovia dokonca zaznamenali rekordných viac ako 40 stupňov Celzia. Vzniknutá situácia nepriamo poukázala na prestarnutosť obyvateľstva, ktorého štvrtinu tvoria ľudia vo veku nad 65 rokov. Japonsko navyše po veľkých problémoch vo Fukušime opustilo jadrovú energetiku a následný nedostatok elektrickej energie negatívne ovplyvnil najmä klimatizačné zariadenia. Vláda preto minulý rok dočasne reštartovala reaktory na ostrove Honšu.

logo Japoncov ničia horúčavy, o život prišlo najmenej 15 ľudí

Podvodníci doviezli na Slovensko vyše 84 ton tabaku

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Viac ako 84 ton nelegálneho tabaku a škoda za viac ako 7 744 000 eur - také sú základné parametre podvodu, ktorý odhalil Kriminálny úrad finančnej správy v spolupráci s Úradom špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy vzniesol obvinenie voči Ondrejovi N., Petrovi V. a Jánovi B. pre zločin skrátenia dane a poistného. Obvineným hrozí podľa miery ich účasti na spáchaní trestného činu trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. "Obvinení ako členovia organizovanej skupiny od januára 2013 do septembra 2013 na územie Slovenska doviezli najmenej 84 800 kilogramov tabakovej suroviny," informovala Macíková s tým, že surovinu ešte ďalšie osoby rezaním spracovali. Následne putovala do predaja vo forme tabaku na fajčenie v spotrebiteľských baleniach pod rôznymi obchodnými názvami. S ďalšími skladovými zásobami tabaku sa tak dostalo do odberateľskej siete celkovo 87 069 kilogramov tabaku. Predaj bol bez vystavenia daňových dokladov a bez zaúčtovania v účtovníctve, pričom správcovi dane deklarovali len predaj 1 824 kilogramov tabakových výrobkov. Takýmto predajom tabaku skrátili podvodníci spotrebnú daň z tabakových výrobkov o 6 191 520 eur a daň z pridanej hodnoty o 1 553 291 eur, čím ukrátili štátny rozpočet Slovenskej republiky.

logo Podvodníci doviezli na Slovensko vyše 84 ton tabaku

Zemný plyn je ekologickou a úspornou alternatívou

BRATISLAVA 30. júla (WBN/PR) - S novým modelom ŠKODA Octavia G-TEC je možné prejsť 1 172 km z Berlína do Jesola v Taliansku s palivom za menej ako 40 eur. V rámci súťaže s rodinou Baumannovcov z Berlína o čo najnižšiu spotrebu dosiahol Rakúšan Gerhard Plattner s vozidlom Octavia G-TEC spotrebu iba 2,93 kg zemného plynu na 100 kilometrov. Táto hodnota je o viac ako 0,5 kg, teda približne o 17%, nižšia ako výrobcom udávaná hodnota priemernej spotreby 3,5 kg CNG na 100km. Známy rekordman Gerhard Plattner vyzval do testu o nízku spotrebu štvorčlennú rodinu Baumannovcov z Berlína. Úlohou súťažiacich bolo prísť s vozidlom Octavia G-TEC z nemeckej metropoly Berlín do Jesola, talianskeho mesta na pobreží Jadranského mora, a spotrebovať pritom čo najmenej zemného plynu. Plattnerom riadená tmavomodrá Octavia G-TEC nakoniec dosiahla priemernú spotrebu iba 2,93 kg zemného plynu na 100 kilometrov. To zodpovedá emisiám CO2 vo výške len 81 g/km. Náklady na palivo predstavovali iba 35,71 euro. Strieborná Octavia G-TEC rodiny Baumannovcov spotrebovala priemerne 3,6 kg zemného plynu na 100 km. "Tento výsledok dokazuje, ako výhodne, a zároveň ekologicky možno jazdiť s vozidlom Octavia G-TEC," hovorí člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Dr. Frank Welsch. "Technológia CNG spája čistú mobilitu s potešením z jazdy a nízkymi prevádzkovými nákladmi," dodáva Dr. Welsch. Obe vozidlá Octavia G-TEC mali celkovú hmotnosť 1 700 kg. Keďže išiel Gerhard Plattner sám, bolo jeho vozidlo vybavené ešte nádobami na vodu so zodpovedajúcou hmotnosťou. Cesta viedla prevažne po diaľniciach. Predpísaná minimálna rýchlosť bola 80 km/h. Trať dlhú 1 172 km absolvovali obaja účastníci v čase od 8. do 10. júla 2014 v troch etapách po zhruba 400 km. Pri prestávkach bolo možné doplniť zásoby zemného plynu. "Okolo zemného plynu vládne stále určitá neistota. To nie je nutné. Mobilita s nízkou spotrebou dnes už neznamená, že sa musím niečoho vzdať. Zákazníci už dávno nemusia voliť medzi šetrnou technológiou a komfortom," hovorí Gerhard Plattner. "ŠKODA Octavia G- TEC je toho skvelým príkladom. Automobil ponúka nízku spotrebu a súčasne aj všetko pohodlie porovnateľného vozidla, poháňaného klasickými palivami," dodáva Plattner. Nový model Octavia G-TEC je možné vo verziách liftback a kombi objednávať na slovenskom trhu už od 26. júna. Oba modely sú vybavené preplňovaným motorom 1,4 TSI. Tento agregát má výkon 81 kW (110 koní) a môže spaľovať benzín aj CNG, čiže stlačený zemný plyn. Octavia G-TEC je sériovo vybavená paketom Green tec, zahŕňajúcim štart-stop systém a rekuperáciu brzdnej energie. Moderný agregát plní emisnú normu EU6. ŠKODA Octavia G-TEC, ŠKODA Octavia Combi G-TEC a ŠKODA Citigo G-TEC predstavujú aktuálnu paletu vozidiel ŠKODA poháňaných stlačeným zemným plynom. Aj Citigo s pohonom na zemný plyn dokáže byť špičkovo úsporné a šetrné k životnému prostrediu. Dôkazom je rekordná jazda Gerharda Plattnera, ktorý s vozidlom Citigo G-TEC na trase z talianskej Vincenzy do švédskeho Štokholmu dosiahol približne pred rokom priemernú spotrebu 2,39 kg zemného plynu na 100 kilometrov. Na celú 2 619 km dlhú cestu mu stačilo palivo v cene 81,24 eura. Pohon na zemný plyn zohráva v stratégii trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti ŠKODA AUTO veľmi dôležitú úlohu. CNG ponúka veľa možností pre trvalo udržateľnú mobilitu. Splodiny obsahujú menej škodlivín ako benzínové a dieselové motory. Ďalšou výhodou vozidiel poháňaných stlačeným zemným plynom sú nízke prevádzkové náklady. Na slovenskom trhu dosahuje finančná úspora v porovnaní s benzínom až 43 % a v porovnaní s najžiadanejším dieselovým motorom predstavuje pokles palivových nákladov až o 1/3. V niektorých európskych krajinách je navyše obstaranie vozidla na zemný plyn daňovo zvýhodnené.

logo Zemný plyn je ekologickou a úspornou alternatívou

Na letisku Domodedovo v Moskve sa do asfaltu zaboril boeing

MOSKVA 30. júla (WEBNOVINY) - Ruská letecká spoločnosť S7 Airlines musela v utorok o štyri hodiny posunúť odlet svojho stroja z Moskvy do Novosibirska, keďže podvozky lietadla Boeing 777 sa zaborili do rozžeraveného povrchu pristávacej plochy na letisku Domodedovo. Podľa stredajších informácií ruských médií sa kolesá stroja zaborili do hĺbky desať až 15 centimetrov. Príčinou boli pretrvávajúce veľké horúčavy v ruskej metropole, kde v utorok teplota vystúpila až na úroveň 35 stupňov. V stredu by mala klesnúť na 33 stupňov, no extrémne horúčavy sa do Moskvy podľa ruských meteorológov vrátia cez víkend. Úrady preto nariadili polievanie ulíc a rozdávanie pitnej vody v metre a na vlakových staniciach. V centre mesta by podľa úradov mali byť pre verejnosť pripravené špeciálne ochladzovacie miestnosti.

logo Na letisku Domodedovo v Moskve sa do asfaltu zaboril boeing

Vlaky z Bratislavy meškajú, búrka poškodila výhybku

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Na Hlavnej stanici v Bratislave hlásia viaceré vlaky meškanie. Dôvodom meškania je porucha na trati medzi Bratislavou a Pezinkom. Aktuálne hlásia vlaky meškania niekoľko desiatok minút. Podľa infolinky Železníc slovenskej republiky je dôvodom meškania výpadok zabezpečovacieho zariadenia, čiže výhybky pre zlé počasie. Odporúčame: Obrazom: Búrka, ktorá sa prehnala Žilinou, trápi ľudí dodnes

logo Vlaky z Bratislavy meškajú, búrka poškodila výhybku

Slováci pozor, na Balkáne sa môže vyskytnúť aj tornádo

ZADAR/BUKUREŠT 30. júna (WEBNOVINY) - Balkán zažíva v uplynulých dňoch a týždňoch nezvyčajne daždivé počasie, ktoré odrádza turistov a spôsobuje materiálne škody. Portál Balkan Insight v stredu informuje o varovaniach meteorológov v Chorvátsku, Srbsku, Bosne i Rumunsku. Región očakáva silné búrky aj v stredu, pričom ulice a námestia centra chorvátskeho mesta Zadar sa ocitlo pod vodou. Pre regióny Rijeka a Dubrovník dokonca avizujú možnosť výskytu tornád. Chorvátsko, ktoré sa vo veľkom spolieha na príjmy z turizmu, už tak zápasí s prepadom záujmu dovolenkárov prichádzajúcim za Jadranským morom. Chorváti evidujú o 20 percent nižší počet dovolenkárov v porovnaní s minulým rokom. Meteorológovia sú v pohotovosti aj v susednej Čiernej Hore a na stredu a štvrtok vydali varovania pred búrkami naprieč celou krajinou. Silné zrážky očakáva aj Srbsko, no májové záplavy by sa opakovať nemali. Na neobvykle výdatné zrážky spojené s výnimočne silným vetrom sa pripravuje aj Bosna. V Rumunsku zase ešte v utorok pre záplavy evakuovali stovky ľudí. Tamojšie úrady taktiež vydali na stredu varovania. Situácia nepomáha už tak slabej turistickej sezóne v krajine na pobreží Čierneho mora.

logo Slováci pozor, na Balkáne sa môže vyskytnúť aj tornádo

Britská speváčka Lisa Stansfield vystúpi prvýkrát v Prahe

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Britská speváčka Lisa Stansfield sa po prvý raz predstaví v Českej republike. Štyridsaťosemročná rodáčka z Manchestru vystúpi 1. novembra vo Veľkej sále Lucerny v Prahe, pričom koncert bude súčasťou európskeho turné k jej aktuálnemu albumu Seven (2014). Vstupenky sú v predpredaji v sieti Ticketpro za 950 až 2 500 českých korún (v prepočte približne 34,50 až 90,90 eura). Lisa Stansfield začínala v skupine Blue Zone, s ktorou vydala album Big Thing (1987). Následne sa vydala na sólovú kariéru, pričom debutovala v roku 1989 so štúdiovkou Affection. Na nej sa nachádza aj jej najznámejší hit All Around The World, s ktorým dobyla rebríčky vo viacerých krajinách. Nasledovali albumy Real Love (1991), So Natural (1993), Lisa Stansfield (1997), Face Up (2001), The Moment (2004) a spomínaný Seven (2014). Na svojom konte má napríklad tri BRIT Awards, dve Ivor Novello Awards alebo dve nominácie na Grammy. Informácie pochádzajú z webstránky www.lucpra.com a z archívu agentúry SITA.

logo Britská speváčka Lisa Stansfield vystúpi prvýkrát v Prahe

V podvozku amerického vojenského lietadla našli telo chlapca

WASHINGTON 30. júla (WEBNOVINY) - Mŕtveho chlapca afrického pôvodu objavili v podvozku amerického vojenského lietadla, ktoré pristálo na nemeckej základni Ramstein. V utorok o tom informoval hovorca Pentagonu, admirál John Kirby s tým, že telo našli v nedeľu počas rutinnej prehliadky stroja. Povedal, že nákladné lietadlo typu C-130J Super Hercules strávilo posledných osem dní v Afrike vrátane Mali, Čadu, Tuniska a Senegalu. Zatiaľ nie je jasné, kde, kedy a ako sa chlapec do lietadla dostal. Podľa Kirbyho ide o "adolescenta tmavej pleti, pravdepodobne afrického pôvodu". Pitvu na určenie presnej príčiny úmrtia vykonajú nemecké úrady, ktoré budú aj celý incident vyšetrovať.

logo V podvozku amerického vojenského lietadla našli telo chlapca

Euro kleslo voči doláru na osemmesačné minimum

LONDÝN 30. júla (WEBNOVINY) - Euro v stredu kleslo voči doláru na osemmesačné minimum. Pod úrovňou 1,34 USD/EUR sa nachádza prvýkrát od novembra minulého roku. Dôvodom oslabenia sú očakávania, že údaje o nemeckej inflácii prispejú k rozhodnutiu Európskej centrálnej banky (ECB) napumpovať do ekonomiky väčšie množstvo peňazí. Na euro vplývajú v poslednej dobe aj znepokojenie zo situácie na Ukrajine a obavy, že sankcie voči Rusku by mohli mať negatívny ekonomický dopad na Európu. Ďalšie sankcie, ktoré sa zameriavajú na ruský finančný, zbrojársky a energetický sektor, oznámili Európa a USA v utorok. Odporúčame aj: Ruská centrálna banka chce zmierniť dopady sankcií Ropa Brent zdražela v dôsledku sankcií proti Rusku Únia sa dohodla na znení nových sankcií proti Rusku Euro kleslo voči doláru na 1,3395 USD/EUR po tom, ako sa počas dňa obchodovalo na úrovni 1,3402 USD/EUR. Japonský jen oslabil voči doláru na 102,28 JPY/USD. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, posilnil na 81,312 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň za posledných šesť mesiacov. Na stredoeurópskych devízových trhoch sa v stredu kurz českej koruny voči spoločnej európskej mene počas obchodovania nezmenil, maďarský forint a poľský zlotý mierne klesli. Koruna zostala do 14:53 SELČ na úrovni 27,505 CZK/EUR, hodnota forintu sa znížila o 0,14 % na 311,250 HUF/EUR a zlotý oslabil o 0,01 % na 4,151 PLN/EUR.

logo Euro kleslo voči doláru na osemmesačné minimum

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Na rómsky holokaust sa nesmie zabúdať, tvrdí splnomocnenec
Európska komisia vydala nový zoznam sankcionovaných Rusov
Najnovšia aplikácia od Sygic funguje ako čierna skrinka
Krvavé boje v Líbyi nútia obyvateľov utekať do Tuniska
Britská speváčka Lisa Stansfield vystúpi prvýkrát v Prahe
Zemný plyn je ekologickou a úspornou alternatívou
Trenčín čaká v EL veľký sviatok, Trnava zabojuje v Škótsku
Slovákov s pohlavnými chorobami ubúda, väčšinou ide o mužov

Recept dňa

Ražniči z bravčového mäsa s cibuľou

600 g bravčovej sviečkovice
olej
cibuľa
zelená paprika
paradajky
mleté čierne a nové korenie
soľ

Sviečkovicu umyte, osušte obrúskom a pokrájajte na malé tenké plátky, ktoré osoľte, okoreňte mletým čiernym a novým korením, pokvapkajte olejom a nechajte odležať na chladnom mieste. Cibuľu očistite a pokrájajte na hrubšie kolieska. Na malé ražníky alebo tenké drievka striedavo napichujte odležané mäso a kolieska cibule. Pripravené ražniči osoľte, polejte olejom, dajte na alobalovú misku a na rozohriatom grilovacom rošte grilujte z každej strany 6 min. Hotové ražniči upravte na misu a polejte odkvapkanou šťavou. Podávajte s opekanými zemiakmi, pokrájanou zelenou paprikou a paradajkami.

Dobrá rada

Proti poteniu nôh pomáha prášok do pečiva.

Zmiešajte ho s vlažnou vodou a naneste na nohy. Nechajte krátko pôsobiť, nohy usušte a napudrujte.

Stavebník

ROLETOŽALÚZIE - PREDAJNÝ HIT SÚČASNOSTI

Nazývajú sa tiež „zebra“. Za svoju pozíciu TOP na trhu vďačia najmä skutočnosti, že v sebe spájajú dizajn rolety a funkčnosť žalúzie. Roletožalúzie sú vyrobené z polyesterového materiálu, ktorý tvoria pásy striedavo husto a riedko tkanej tkaniny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Sečovce-Bačkov, Dargov, Dvorianky, Hriadky, Horovce, Moravany, Malé Ozorovce, Parchovany, Trnávka, Veľké Ozorovce, Zbehňov, Zemplínska Teplica
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang